Marco Buschmann pre nemeckú televíziu Deutsche Welle (DW) povedal, že Nemecko zhromažďuje dôkazy proti Putinovi a ďalším osobám na účely stíhania za vojnové zločiny. Uviedol, že sa začalo štrukturálne vyšetrovanie s cieľom zhromaždiť dôkazy v prípade ruskej agresívnej vojny.

Nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann pre DW uviedol, že hoci sa zhromažďujú dôkazy v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine, Berlín je v súčasnosti bezmocný pri stíhaní ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Z nemeckého pohľadu nemôžeme Vladimíra Putina stíhať, kým je aktívnou hlavou štátu," povedal minister.

Buschmann však podotkol, že Nemecko si „hľadá aj iné cestičky“ v snahe postaviť pred súd osoby, ktoré sa podieľajú na napomáhaní vojnových zločinov alebo pri ich páchaní.

Nemecko začalo štrukturálne vyšetrovanie

„Nemecko začalo takzvané štrukturálne vyšetrovanie. A toto konkrétne štrukturálne vyšetrovanie je dôvodom, prečo teraz systematicky zhromažďujeme a zabezpečujeme dôkazy, aby sme ich neskôr mohli použiť v trestnom konaní, keď zadržíme páchateľov,“ povedal minister spravodlivosti.

„Keď týchto ľudí (vojnových zločincov, vysokopostavených veliteľov atď.) dostaneme, pretože sa napríklad náhodou nachádzajú niekde v Európe, a budeme mať proti nim dostatok dôkazov, postavíme ich pred súd,“ pokračoval.

Minister spravodlivosti dodal, že Nemecko, samozrejme, ponúkne všetky dôkazy, ktoré zhromaždí, iným inštitúciám, ktoré sa snažia odsúdiť vinníkov za zločiny spáchané počas ruskej invázie a prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Konkrétne poznamenal, že Berlín je ochotný odovzdať dôkazy Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v Haagu.

Buschmann privítal správu, že ICC vymenoval vyšetrovací tím pod vedením Eurojustu, Európskej agentúry pre trestné súdnictvo, a toto koordinované úsilie označil za „dobré znamenie", ktoré by mohlo pomôcť zabezpečiť, aby „žiadni vojnoví zločinci neunikli trestu".

Dôležité je zachovať si identitu právnej krajiny

Pokiaľ ide o konfiškáciu majetku a aktív ruských oligarchov, minister spravodlivosti Buschmann sa jasne vyjadril o potrebe dôkazov.

„Nemôžeme niekomu skonfiškovať majetok len preto, že je bohatý a pochádza z Ruska. Ale ak dokážeme, že niekto napomáhal... že boli spáchané vojnové zločiny... potom nemecké trestné právo ponúka nástroje, ako je vymáhanie majetku. A keď vieme dokázať takéto zločiny v trestnom konaní, potom, samozrejme, môžeme zhabať ich majetok."

Buschmann však pre DW povedal, že jedna vec zostáva prvoradá: „Je pre mňa naozaj dôležité, aby sme si v tomto konflikte zachovali svoju identitu ako krajina zákonov. Aj so zločincami a ľuďmi, ktorí páchajú hrozné veci, sa musí zaobchádzať čestne a spravodlivo, pretože zaobchádzať s nimi inak by znamenalo, že by sme stratili kus seba. A keby sme tak urobili, pravdepodobne by to znamenalo, že Vladimir Putin by tiež trochu vyhral.“

Ďalšie dôležité správy

JB 15 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa pozerá na krabičku liekov MIR 19 na liečbu koronavírusu počas jeho stretnutia so šéfkou Liečebno-biologickej agentúry Ruskej federácie Veronikou Skvorcovovou (nie je nasnímke) v Moskve 15. marca 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin looks at a drug for the treatment coronavirus MIR 19 as he meets with Veronika Skvortsova, a head of Federal Medical-Biological Agency of the Russian Federation in Moscow, Russia, Tuesday, March 15, 2022
Neprehliadnite

Obáva sa Putin, že bude súdený za vojnové zločiny?