Vláda šéfa Kremľa Vladimira Putina sa skončí buď pre jeho zdravie, alebo pre zásah inej ruskej skupiny, domnieva sa bývalý riaditeľ britskej Tajnej spravodajskej služby (SIS), známej aj ako MI6, Richard Dearlove. Informoval o tom portál Newsweek.

Dôchodok si neužije

Exšéf MI6 v diskusii na podcaste One Decision zdôraznil, že neverí, že Putin bude môcť opustiť prezidentský úrad a nakoniec si užiť „luxusný dôchodok" napriek obrovskému bohatstvu, ktoré nazhromaždil, ako tvrdia niektorí ľudia.

„Urobil strašnú chybu v súvislosti s Ukrajinou. Aký bude výsledok, je ťažké predpovedať, ale čaká ho nejaký nepríjemný koniec," predpokladá Dearlove.

Mŕtvy medzi živými

Od februárového spustenia ruskej invázie na Ukrajinu bol Putin (69) terčom množstva správ, že je už možno mŕtvy, a ak nie, tak trpí rôznymi ochoreniami - od Parkinsonovej choroby až po rakovinu.

„Pokiaľ vieme, je až príliš zdravý," reagoval v júli na Putinov stav riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

Dearlove v júlovej epizóde One Decision tvrdil, že Putina by v prípade prudkého zhoršenia zdravotného stavu vystriedal v Kremli Nikolaj Patrušev, tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

Skončí v sanatóriu

V májovej epizóde zas uviedol, že do roku 2023 už nebude Putin ruským prezidentom, a to v dôsledku jeho zdravotných problémov.

„Myslím si, že do roku 2023 bude preč, ale pravdepodobne pôjde do sanatória,“ povedal Dearlove s tým, že Putin (69) sa zo zdravotníckeho zariadenia už nevynorí ako „vodca Ruska“.

Bez prevratu

„To je spôsob, ako veci posunúť ďalej, bez prevratu," poznamenal Dearlove.

Taktiež predpovedal, že ruský režim sa môže „rozpadnúť“ v priebehu nasledujúcich 12 až 18 mesiacov, a to v dôsledku sankcií Západu uvalených na krajinu, konfliktu na Ukrajine a súčasného vojenského výkonu Moskvy.

Ďalšie dôležité správy

EBE 49 Moskva - Na snímke ohňostroj nad Chrámom Vasilija Blaženého a Kremľom so Spasskou vežou na prázdnom Červenom námestí v dôsledku pandemických obmedzení počas osláv Nového roka v Moskve v Rusku 1. januára 2022. FOTO TASR/AP

Fireworks explode over the the St. Basil's Cathedral and the Kremlin with the Spasskaya Tower are seen on empty Red Square due to pandemic restrictions during New Year's celebrations, in Moscow, Russia, Saturday, Jan. 1, 2022. Russia's state coronavirus task force has r
Neprehliadnite

Bývalý šéf MI6 má jasno v tom, kto nahradí Putina, ak mu zlyhá zdravie