Veliteľ nemeckých námorných síl Kay-Achim Schönbach odchádza z funkcie po kontroverzných vyjadreniach o ukrajinskej kríze.

Viceadmirál okrem iného povedal, že tvrdenia o tom, že Rusko chce vtrhnúť na Ukrajinu, sú „nezmysel“ a že ruský prezident Vladimir Putin „si pravdepodobne zaslúži rešpekt“.

Rezignáciu Schönbacha potvrdilo v sobotu večer nemecké ministerstvo obrany, ktoré sa od jeho slov dištancovalo, informuje agentúra DPA.

Krym nebude vrátený nikdy

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predtým predvolalo nemeckú veľvyslankyňu v Kyjeve. Oznámilo tiež, že protestuje proti neprijateľným vyjadreniam nemeckého veliteľa o tom, „že Krym nebude nikdy vrátený Ukrajine a že náš štát nesplní kritériá členstva v NATO“.

Schönbach počas vystúpenia na podujatí v Indii podľa DPA uviedol, že Putin „v skutočnosti chce rešpekt". „A prejaviť niekomu rešpekt nestojí takmer nič, nestojí to nič,“ vyhlásil viceadmirál.

Podľa jeho slov je väčšou hrozbou Čína, „proti ktorej potrebujeme Rusko“.

O konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou Schönbach povedal: „Polostrov Krym je preč, už sa nevráti.“

Požiadal o uvoľnenie

Rusko ukrajinský Krym anektovalo v roku 2014 a odvtedy na východe Ukrajiny bojujú proruskí povstalci voči prozápadnej vláde v Kyjeve. V súvislosti s rozmiestnením množstva ruských vojakov neďaleko ukrajinskej hranice sa Západ obáva, že Kremeľ plánuje inváziu do susednej krajiny.

Schönbach v sobotňajšom tlačovom vyhlásení uviedol, že požiadal ministerku obrany Christine Lambrechtovú o uvoľnenie z funkcie, aby zabránil poškodeniu nemeckej armády i samotného Nemecka v dôsledku „svojich neuvážených vyjadrení v Indii o bezpečnostnej a vojenskej politike“.

Ďalšie dôležité správy

Lietadlo prinieslo do Kyjeva 90 ton materiálu z USA.
Neprehliadnite

Do Kyjeva dorazila vojenská dodávka z USA, Nemecko pošle poľnú nemocnicu