Ruské orgány vykonali v piatok prehliadku bytu ruskej opozičnej političky Ľubov Soboľovej a zároveň voči nej začali trestné stíhanie, tvrdí Fond pre boj proti korupcii (FBK), ktorý založil ruský protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj. Informovala o tom agentúra AFP.

„Polícia prišla dnes o 07.00 h (05.00 h SEČ) do bytu Ľubov Soboľovej,“ napísala na sociálnej sieti Twitter nadácia FBK.

Podľa riaditeľa FBK Ivana Ždanova 33-ročnú právničku Ľ. Soboľovú vyšetrujú v súvislosti s nedovoleným vstupom na súkromný pozemok s použitím násilia alebo pod hrozbou násilia po tom, ako v pondelok večer zazvonila na zvonček bytu Konstantina Kudriavceva, údajného agenta ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Ľ. Soboľovú následne ešte v pondelok zadržali a potom prepustili, na policajnej stanici vtedy strávila šesť hodín. Momentálne však Ždanov ani hovorkyňa FBK Kira Jarmyšová nevedia, kde sa Ľ. Soboľová nachádza.

A. Navaľnyj v pondelok oznámil, že trikom dosiahol u Kudriavceva priznanie, že sa ho FSB pokúsila v lete zabiť. FSB označila dôkazy poskytnuté Navaľným za falošné a kritika Kremľa obvinila, že sa nechá podporovať zahraničnými spravodajskými službami.

WA 17 Berlín - Na snímke, ktorú ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zverejnil na svojom konte na sociálnej sieti Istagram, sedí na lavičke v stredu 23. septembra 2020. Navaľnyj tvrdí, že za pokusom o jeho otrávenie je ruský prezident Vladimir Putin. Napriek prežitej skúsenosti nepociťuje strach. Uviedol to v rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel, z ktorého výňatky priniesli svetové tlačové agentúry.  Potvrdil tiež, že po liečbe v Nemecku sa vráti do Ruska. Navaľného p
Neprehliadnite

Navaľnyj tvrdí, že trikom dosiahol priznanie ruského agenta k svojej otrave

Otravu si mali objednať

A. Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde A. Navaľného hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni - 22. augusta - povolili lekári Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.

Testy vykonané v laboratóriách určených Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdili, že jed použitý v prípade otravy Navaľného bol nervovoparalytická látka zo skupiny novičok.

A. Navaľnyj tvrdí, že jeho otravu si mohli objednať iba agenti tajnej služby, ktorí by takéto rozhodnutie neurobili bez osobného súhlasu ruského prezidenta Vladimira Putina. Kremeľ tieto tvrdenia rozhodne odmietol.

Ruská nemocnica, ktorá sa o A. Navaľného starala ako prvá, uviedla, že nenašla nijaké dôkazy o otrave.