Ruský prezident Vladimír Putin sa v posledných týždňoch viac zapojil do strategického vojenského plánovania invázie na Ukrajine a odmietol žiadosti svojich veliteľov v teréne, aby sa mohli stiahnuť z dôležitého mesta Cherson na juhu krajiny. S odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov to napísal denník The New York Times (NYT).

Usporiadaný odchod, ale aj priznanie neúspechu

Stiahnutie z Chersonu by ruskej armáde umožnilo usporiadane odísť cez Dneper a ochrániť životy svojich vojakov aj vybavenie. Ústup by však bol zároveň ďalším ponižujúcim priznaním Putinovho neúspechu v invázii a priniesol by Ukrajine druhé veľké víťazstvo za mesiac, píše NYT s odkazom na ukrajinskú protiofenzívu v Charkovskej oblasti. Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré padlo do rúk Rusov na začiatku ich vojenskej agresie. Zostáva tiež jedinou oblastnou metropolou pod kontrolou Moskvy.

Putin sa podľa amerického denníka sústredí na víťazstvo za každú cenu a stal sa verejnejšou tvárou vojny, zatiaľ čo ruská armáda sa zdá byť v stále väčšom chaose. Tento týždeň šéf Kremľa ohlásil čiastočnú mobilizáciu, ktorá má podľa verejných vyjadrení povolať do zbrane 300-tisíc ruských stredopoliarov. Moskva tento mesiac predviedla, že sa jej nedostáva vojakov, aby mohla pokračovať v ofenzíve, trpí nedostatkom vysoko presných zbraní a nie je schopná získať nadvládu nad ukrajinským nebom, píše denník.

Preberá väčšiu úlohu vo vojenskom ťažení

Podľa amerických predstaviteľov Putin v zákulisí preberá vo vojenskom ťažení stále väčšiu úlohu, veliteľom vraj povedal, že strategické rozhodnutia v teréne sú na ňom. Hoci prijal niektoré ich odporúčania – vrátane mobilizácie civilistov – jeho zapojenie vyvoláva napätie, tvrdia Američania, ktorí majú podľa NYT k dispozícii vysoko citlivé spravodajské informácie. Jeho odmietnutie odchodu z Chersonu viedlo podľa nich aj k poklesu morálky u ruských vojakov, ktorí tam sú odrezaní od zásobovacích trás a zrejme sa domnievajú, že zostanú vydaní napospas ukrajinským ozbrojeným silám.

„Situácia na Ukrajine je jednoznačne dynamická,“ povedal tento týždeň šéf amerického zboru náčelníkov štábov Mark Milley. „Na úplné hodnotenie je ešte príliš skoro, ale je mi jasné, že strategická iniciatíva prešla na stranu Ukrajincov,“ dodal a zároveň upozornil, že pred Kyjevom zostáva ešte „dlhá cesta“.

Spochybňovali počiatočné plány invázie

Rozpory ohľadom Chersonu sú údajne len poslednými nezhodami medzi Putinom a jeho najvyššími veliteľmi. Podľa amerických predstaviteľov vysokí ruskí dôstojníci opakovane spochybňovali počiatočné plány invázie, ktorá predpokladala rýchly úder na Kyjev. Ruskí dôstojníci sa vraj domnievali, že Kremeľ ide do vojny s nedostatočným počtom vojakov a zbraní.

Ich obavy sa ukázali ako správne a po porážke ruskej armády pri ukrajinskej metropole Putin zmiernil svoju kontrolu nad vojenským plánovaním, píše NYT. Podľa amerických činiteľov šéf Kremľa umožnil generálom vytvoriť novú stratégiu zameranú na masívne delostrelecké útoky. Tá bola v skutočnosti opotrebovávacou vojnou, ktorá hrala do kariet ruskej armáde a tej sa podarilo postúpiť na východe Ukrajiny.

Dostáva presné informácie?

Putin sa podľa amerických činiteľov tiež domnieva, že ďalšie ukrajinské víťazstvo by v čase, keď sa mnoho Rusov pokúša utiecť z krajiny, aby sa vyhli povolaniu do armády, oslabilo jeho popularitu, čo nemôže riskovať. Rozhovory Putina s regionálnymi vojenskými veliteľmi na Ukrajine môžu byť tiež súčasťou snahy o presnejšie hodnotenie invázie, píše NYT.

Americkí predstavitelia uviedli, že prezident nedostáva presné informácie od svojich hlavných vojenských činiteľov - ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruskej armády Valerija Gerasimova.

Ďalšie dôležité správy

WA 75 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vedie videokonferenciu o ekonomických otázkach zo svojej rezidencie Novo-Ogaryovo pri Moskve v pondelok 19. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin chairs a meeting on economic issues via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Monday, Sept. 19, 2022. (Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin získal od Stalina dobré karty v energetickom pokri. Eso mu práve vypadlo