Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok odložil svoju masku s pompéznosťou, za ktorú by sa nehanbil ani sám Peter Veľký, píše Dominic Nicholls, redaktor portálu The Telegraph.

Tým, že sa prirovnal k cárovi, ktorý založil Petrohrad a zaviedol reformy, ktoré v konečnom dôsledku pretransformovali Rusko na európsku veľmoc, Putin jedným ťahom odstránil akúkoľvek oporu, ktorú by ľudia vyhlasujúci to, že Putinova vražedná vojna sa týka „legitímnych bezpečnostných obáv“ či „denacifikácie“, mohli využiť na jeho obranu, konštatuje Nicholls.

Iba Putinovi najvernejší sa teraz budú schopní skryť za masku, ktorá predstiera, že vojna na Ukrajine je niečím iným než zaberanie územia.

Priestor pre diplomaciu

Mnoho predstaviteľov východnej Európy – najmä pobaltských a severských štátov – videli hrozbu, ktorú Putinove pokrivené vnímanie sveta predstavuje, jasne už roky, pokračuje Nicholls.

Približuje, že nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron boli terčom kritiky preto, že s Putinom aj napriek hrôzam, ktoré jeho armáda spáchala v Buči či Irpini, naďalej udržujú konverzáciu. Tvrdia, že by mal vždy existovať priestor pre diplomaciu.

Ukázal pravú tvár

Putin si svoj štvrtkový moment užil, konštatuje Nicholls, pričom dodáva, že jeho vyjadrenia jasne neboli spontánnym momentom pred kamerami. V žiadnom prípade sa podľa Nichollsa nesnažil zakryť skutočnosť, že odprezentoval svoje základné presvedčenia.

Vyjadrenia o tom, že Rusku treba prepustiť územie s cieľom ukončiť prelievanie krvi či predísť ďalšiemu poníženiu Ruska, musia prestať, konštatuje Nicholls, pričom dodáva, že už predtým boli trápne a vôbec ničomu nepomohli. Teraz sa dokonca preukázalo, že boli až smiešne užitočné mužovi, ktorý sa skrýva za historickú imperialistickú zámienku.

Nicholls uzatvára, že ak Putin na Ukrajine uspeje, tak jeho ambícia znovu si získať stratené územia nemusí skončiť na západnej hranici Ukrajiny. Toľko je podľa neho jasné.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Veď ja som vlastne ako cár Peter Veľký, aj mne ide o nové územia, pomyslel si Vladimir Putin