Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok telefonicky hovoril so svojím americkým mocenským náprotivkom Joeom Bidenom o diplomatickom riešení napätých vzťahov medzi Moskvou a Západom v súvislosti s Ukrajinou.

Telefonát, ktorý si vyžiadala ruská strana, trval 50 minút. Rozhovor mal byť podľa vyjadrení Kremľa „predprípravou" pred bilaterálnymi rokovaniami medzi USA a Ruskom, pripomína agentúra Bloomberg. Prvé z troch plánovaných stretnutí oboch lídrov bude v prvej polovici januára v Ženeve. Jeho hlavnou témou bude „európska bezpečnosť". 

Išlo o druhý telefonický rozhovor medzi Kremľom a Bielym domom za uplynulé tri týždne, čo odráža intenzívne snahy o urovnanie eskalujúcej situácie na okraji východnej Európy.

Spokojný Putin

Obe strany pred štvrtkovým rozhovorom tvrdili, že sú ochotné počúvať. Putin bol podľa vyjadrenia svojho poradcu pre zahraničnú politiku Jurija Ušakova s rozhovorom „spokojný", amerického lídra však varoval pred uvalením prísnych sankcií.

„Dnešný rozhovor bol dobrý, konštruktívny, otvorený a zdá sa mi, že je dobrým základom pre začiatok rokovaní," uvádza Bloomberg vyjadrenie Ušakova.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Putin pohrozil Západu vojenskou reakciou, ak sa NATO priblíži k hraniciam Ruska

„Bola by to kolosálna chyba. Dúfame, že k tomu nedôjde," povedal novinárom Ušakov s tým, že Moskva podľa Putina potrebuje konkrétne „výsledky" z nadchádzajúcich bezpečnostných rokovaní vo forme zaručenia bezpečnosti pre Rusko.

WA 17 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorej sa účastní prostredníctvom videokonferencie v Moskve v piatok 12. novembra 2021. FOTO TASR/AP


Russian President Vladimir Putin attends the Summit of the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) via a videoconference in Moscow, Russia, Friday, Nov. 12, 2021. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Američania tlačia na uvalenie sankcii voči Rusku, ale Európa má obavy z ekonomických následkov

Biden zopakoval varovanie pred inváziou

Biden naopak upozornil Putina, že ak dôjde k ruskej invázii na Ukrajinu, Moskva musí počítať s ráznou reakciou USA. Šéf Bieleho domu ďalej zdôraznil potrebu „deeskalácie" napätia, aby mohlo diplomatické úsilie dostať určitý tvar.

JB 27 Štokholm - Ruský minister zahraničných vecí  Sergej Lavrov (vpravo) a jeho americký rezortný partner Antony Blinken počas ich stretnutia v rámci zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Štokholme 2. decembra 2021. FOTO TASR/AP

US Secretary of State Antony Blinken, left, and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov meet on the sidelines of an Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) meeting, in Stockh
Neprehliadnite

Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, Nord Stream 2 nebude, odkazuje Blinken Putinovi

Biden počas telefonického rozhovoru s ruským lídrom „jasne povedal, že Spojené štáty, ich spojenci a partneri budú rozhodne reagovať, ak Rusko bude ďalej napádať Ukrajinu," uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová.

Moskva žiada záruky

Rusko v priebehu decembra zverejnilo rozsiahly súbor požiadaviek vrátane záruk, že Severoatlantická aliancia sa nebude ďalej rozširovať smerom na východ, a zákazu nových vojenských základní USA v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

Joe Biden, Vladimir Putin v Ženeve
Neprehliadnite

Biden a Putin budú spolu telefonovať. Žiadosť prišla zo strany šéfa Kremľa

„Rokovania by sa nemali zmeniť na plané reči," povedal novinárom Ušakov. Hoci neuviedol presný časový rámec, oznámil, že Kremeľ posúdi situáciu po niekoľkých kolách rokovaní, ktoré sa začnú v januári v Ženeve, Bruseli a vo Viedni. „Až potom vyvodíme závery," dodal poradca pre zahraničnú politiku.

EBE 9 Moskva - Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videostretnutia s členmi prezidentskej rady pre ľudské práva v Moskve 9. decembra 2021. Putin položil otázku týkajúcu sa diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska.
Neprehliadnite

NATO by malo oficiálne zrušiť rokovania o vstupe s Ukrajinou a Gruzínskom, žiada Moskva

Washington a jeho európski spojenci obviňujú Rusko z ohrozovania suverenity Ukrajiny novou inváziou - v blízkosti jej hraníc je zhromaždených približne 100-tisíc ruských vojakov. Putin, ktorý v roku 2014 anektoval Krymský polostrov, je obviňovaný aj z podpory proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Americký líder poprel rozmiestňovanie zbraní na Ukrajine

Moskva označuje prítomnosť svojich síl pri ukrajinských hraniciach ako ochranu pred rozširovaním NATO, hoci Ukrajine členstvo v tejto vojenskej aliancii ešte ponúknuté nebolo.

JB 22 Bethesda - Americký prezident Joe Biden hovorí o novom variante COVID-19 s názvom  omikron počas jeho návštevy Národného inštitútu zdravia v meste Bethesda 2. decembra 2021. Biden oznámil vo štvrtok začatie zimnej kampane proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Biden podpísal zákon o fungovaní ozbrojených síl USA, počíta aj s podporou Ukrajine

„Prezident Biden vysvetlil, že USA pokračujú v poskytovaní obrannej bezpečnostnej pomoci Ukrajine a nezavádzajú útočné zbrane. Nebol to nový záväzok," uviedol pre AFP po Bidenovom telefonáte nemenovaný vysoko postavený americký činiteľ.

„Biden si vytýčil dve cesty - jedna je diplomatická, druhá je viac zameraná na odstrašujúci účinok," dodal.

V januári budú znova rokovať 

Na januárových rokovaniach si ruskí predstavitelia sadnú za stôl samostatne s vyjednávačmi zastupujúcimi Spojené štáty, Severoatlantickú alianciu a Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej členom sú aj USA.

Ruskú delegáciu bude viesť námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, americkú delegáciu povedie námestníčka šéfa diplomacie Wendy Shermanová.

JB 18 Mulino - Ruský prezident Vladimir Putin drží ďalekohľad počas sledovania spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia na tréningovej základni Mulino, v ruskom regióne Nižnyj Novgorod 13. septembra 2021. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo o začatí spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia, ktoré sa pod kódovým názvom Západ-2021 do 15. septembra koná na cvičiskách v Rusku a Bielorusku, ako aj v južnej časti Pobaltia. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin h
Neprehliadnite

Rusko varuje pred nebezpečenstvom ozbrojeného konfliktu s NATO. Alianciu obviňuje z provokácií