Ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou obvinil Kyjev z provokácií na východe Ukrajiny. S odvolaním sa na Kremeľ o tom informovala agentúra Reuters. Podľa úradu ruského prezidenta vo štvrtok obaja štátnici vyjadrili znepokojenie nad situáciou na východe Ukrajiny, kde v poslednej dobe rastie napätie.

„Pri výmene názorov na urovnanie vnútornej ukrajinskej krízy vyjadrili ruský prezident a nemecká kancelárka znepokojenie v súvislosti s eskaláciou napätia na juhovýchode Ukrajiny. Vladimír Putin upozornil na provokatívne akcie Kyjeva, ktorý v poslednej dobe zámerne zhoršuje situáciu na kontaktnej línii," cituje agentúra TASS z komuniké , ktoré vydal Kremeľ po telefonáte medzi prezidentom a kancelárkou.

Dmitrij Peskov
Neprehliadnite

Rusko bude mať armádu pri hraniciach s Ukrajinou tak dlho, ako uzná za vhodné, uviedol Peskov

Na východe Ukrajiny v poslednej dobe rastie napätie. Na línii oddeľujúcej ukrajinské ozbrojené sily a sily proruských separatistov sa ďalej strieľa. Armáda informovala o ďalšom mŕtvom ukrajinskom vojakovi, ktorého podľa nej zabili proruskí separatisti. Na východ krajiny vo štvrtok zamieril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev od marca varuje pred posilňovaním prítomnosti ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou. Hovorca Kremľa v stredu uviedol, že ruské vojsko nepredstavuje pre nikoho hrozbu a krajina bude mať armádu pri hraniciach s Ukrajinou tak dlho, ako uzná za vhodné. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že presúva viac ako desať vojenských plavidiel do Čierneho mora, aby sa tam zúčastnila vojenského cvičenia.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol potom, čo v Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Kyjev a západné krajiny tvrdia, že Moskva podporuje proruských separatistov v Donbase. Podľa nich ich Rusko vyzbrojuje, financuje a vysiela na ich podporu i ruských vojakov. Kremeľ zapojenie do vojny odmieta. Veľké boje utíchli po uzavretí mierových dohôd v Minsku vo februári 2015, ale až doteraz sa žiadne prímerie nepodarilo úplne udržať a politické riešenie konfliktu sa prakticky nepohlo z miesta. Konflikt si podľa Kyjeva vyžiadal na 14-tisíc mŕtvych.