Americký prezident Joe Biden v noci na stredu vyhlásil, že vojna, ktorú vedie Rusko na Ukrajine, sa rovná ,,genocíde" a ruský prezident Vladimir Putin sa pokúša ,,vymazať čo i len myšlienku byť Ukrajincom". TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Genocída na Ukrajine

Biden tak potvrdil, svoje predchádzajúce vyjadrenia, podľa ktorých sa ruský prezident voči Ukrajine dopúšťa genocídy.

,,Áno, nazval som to genocídou," povedal reportérom krátko pred nástupom na palubu lietadla Air Force One, ktorým sa z amerického štátu Iowa vrátil do Washingtonu.

,,Je to čoraz jasnejšie, že Putin sa pokúša vymazať čo i len myšlienku byť Ukrajincom," dodal.

Vyššie ceny benzínu

,,Váš rodinný rozpočet, vaše možnosti natankovať -  nič z toho by nemalo závisieť od toho, že jeden diktátor vzdialený kdesi o pol sveta vyhlási vojnu a pácha genocídu," vyhlásil Biden v prejave o cenách paliva na podujatí v americkom štáte Iowa.

Bidenova administratíva sa prudký nárast cien na čerpacích staniciach v USA snažila pripísať invázii ruského prezidenta Vladimira Putina na susednú Ukrajinu, počas ktorej ruskí vojaci čelia obvineniam zo zverstiev voči tamojším civilistom, pripomína AFP.

Vláda USA a jej spojenci by urobili čokoľvek preto, aby Putin nemohol svoje energetické zdroje použiť ako zbraň proti americkým rodinám, rodinám v Európe a na celom svete, citovala ďalej amerického prezidenta agentúra DPA. ,,Putinovo zvýšenie cien benzínu" spôsobilo podľa Bidena 70 percent marcovej inflácie v USA.

Otázny bude názor právnikov

Ako ďalej podotkol, bude na právnikoch, aby rozhodli, či počínanie Ruska na Ukrajine splnilo medzinárodný štandard pre genocídu, ,,mne sa to však tak určite zdá".

,,Doslova prichádzajú ďalšie dôkazy o hrozných veciach, ktoré spravili Rusi na Ukrajine, a dozvieme sa viac a viac o devastácii; nechajme právnikov, aby na medzinárodnej úrovni rozhodli, či sa to tak kvalifikuje," uviedol ďalej Biden, ktorý krátko predtým počas svojho prejavu o cenách pohonných hmôt v Iowe naznačil, že sa Putin na Ukrajine dopúšťa genocídy, podrobnosti však vtedy neuviedol.

Zelenskyj: Pravdivé slová

Bidenove vyjadrenia na sociálnej sieti Twitter ocenil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje stanica BBC. ,,Pravdivé slová... Nazvať veci ich pravými menami je nevyhnutné, aby sme sa vzopreli zlu," napísal.

Prezident USA predtým v súvislosti s krokmi Ruska na Ukrajine hovoril o ,,vojnových zločinoch", pripomína AFP.

Bidenov poradca v oblasti národnej bezpečnosti Jake Sullivan cez víkend uviedol, že najnovšie zločiny z ukrajinského mesta Buča blízko Kyjeva sú jednoznačne vojnovým zločinom. Odpovedi na otázku, či ide o genocídu, sa však Sullivan vyhol.

Bývalí americkí lídri sa často vyhýbali oficiálnemu označeniu smrtiacich kampaní, ako je napríklad ruská vojna na Ukrajine, za genocídu, pre záväzok vyplývajúci z medzinárodného dohovoru o genocíde, podotýka AFP. Ten vyžaduje, aby signatárske krajiny zasiahli, v prípade, že je genocída oficiálne identifikovaná. Tento záväzok sa tiež považoval za dôvod, ktorý exprezidentovi Billovi Clintonovi bránil vyhlásiť za genocídu napríklad vyvraždenie 800 000 etnických Tutsiov v Rwande v roku 1994.

Ďalšie dôležité správy

Joe Biden bývalý americký prezident Barack Obama prezidenti
Neprehliadnite

Americký prezident Joe Biden poďakoval Slovensku za darovanie systému S-300 Ukrajine