V. Putin sa súčasne ohradil proti tomu, že niektoré médiá o S. Skripaľovi píšu, akoby „bol div nie že ochranca práv.“ „On je jednoducho špión, zradca svojej vlasti. Spodina. A bodka,“ vyhlásil V. Putin v odpovedi novinárom ohľadom sankcií uvalených na Rusko a kauzy Skripaľ, ktorá od jari výrazne komplikuje vzťahy Ruska so západnými štátmi.

V. Putin vo svojom príhovore k účastníkom konferencie Ruský týždeň energetiky vyhlásil, že „naťahovanie sa“ medzi tajnými službami nie je ničím novým, lebo „ako je známe, špionáž - podobne ako aj prostitúcia - je jednou z najdôležitejších profesií na svete.“

Dodal, že Rusko opakovane žiadalo od Británie, aby mu poskytla materiály z vyšetrovania kauzy Skripaľ. Poukázal v tejto súvislosti na fakt, že obe krajiny majú podpísanú dohodu, ktorá predpokladá súčinnosť pri vyšetrovaní v trestných veciach. Británia však žiadostiam Ruska nevyhovela, vyhlásil V. Putin.

Moskva vinu popiera 

Bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali 4. marca v anglickom meste Salisbury terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Skripaľovci útok prežili.

Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, ktorá to však rozhodne popiera. Británia za páchateľov útoku na S. Skripaľa a jeho dcéru označila údajných ruských agentov vojenskej rozviedky Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.

Neskôr sa v médiách objavili výsledky vyšetrovania investigatívnych novinárov, ktorí odhalili, že R. Boširov je v skutočnosti Hrdinom Ruska a plukovníkom GRU Anatolijom Čepigom.

Investigatívni novinári avizovali, že čoskoro zverejnia aj pravú identitu A. Petrova. Identifikovali údajne aj tretieho agenta GRU, ktorý pred útokom navštívil Salisbury a mal zhromaždiť informácie potrebné pre neskorší útok. Vývoj okolo kauzy Skripaľ označil v stredu ruský prezident za výmysel.

„Občas pozerám, čo sa v tejto záležitosti deje. A som v úžase,“ uviedol V. Putin. „Prišli (z Ruska) nejakí chlapi a začali tam u vás (v Británii) tráviť bezdomovcov? To je čo za nezmysel,“ vyhlásil na margo ďalších obetí otravnej látky v Salisbury.

Ruský prezident súčasne vyjadril nádej, že kauza Skripaľ sa čoskoro uzavrie. „Verím, že sa to skončí. Čím skôr, tým lepšie,“ dodal.