Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu uviedol, že počas nedávnej cesty na Ukrajinu, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, bola uzavretá dohoda, ktorá má pomôcť Ukrajine dosiahnuť medzinárodnú dohodu, na základe ktorej by politické a vojenské vedenie Ruska nieslo nielen vojenskú, ale aj právnu zodpovednosť za prebiehajúci konflikt, píše web International Affairs.

„Znamenalo by to významnú spoluprácu na úrovni štátu, odbornej verejnosti, právnikov..., čo si vyžaduje dosiahnutie medzinárodných dohôd. Na Ukrajine už boli pripravené určité návrhy a my ich budeme podporovať," vysvetlil minister. 

Otázkou na zváženie je podľa šéfa rezortu diplomacie aj to, či by tento návrh dohody mohol zahŕňať prijatie zodpovednosti najvyšších politických predstaviteľov, napríklad samotného Putina.

„Je jasné, že diplomatická imunita hlavy štátu sa nevzťahuje na páchateľov genocídy. Ľudstvo potrebuje nový Norimberg," pokračoval s odkazom na procesy s preživšími vedúcimi nacistami, ktoré spojenci usporiadali na konci druhej svetovej vojny v rovnomennom meste.

Podľa Reinsalu bolo tiež potrebné dať krajinám, ktoré sa chcú čo najskôr vrátiť k bežným vzťahom s Ruskom a Putinom, jasne najavo, že toto nie je štandardná situácia, v ktorej by sa vzťahy mohli rýchlo normalizovať.

„Máme do činenia s genocídou a komunikácia na vysokej úrovni s politikmi, ktorí vykonávajú genocídu, nemôže byť bežnou normou. Z tohto dôvodu je potrebná koncepcia právnej zodpovednosti, ktorá musí rámcovať naše vzťahy alebo ich absenciu s Ruskom," pokračoval.

Dodal, že usilovná práca na presvedčení ostatných štátov o tejto potrebe nie je pre bezpečnosť Estónska ničím iným ako otázkou života a smrti.

Ďalšie dôležité správy

Urmas Reinsalu
Neprehliadnite

Súčasné sankcie voči Rusku nestačia, poďme ešte ďalej, vyzýva estónsky šéf diplomacie