Západné krajiny boli sankciami uvalenými na Moskvu zasiahnuté viac ako samotné Rusko, vyhlásil prezident Vladimír Putin. Tvrdí, že jeho krajina je odolná voči „vonkajším výzvam“.

Rana pre ekonomiku

Ako uvádza Euractiv, Západ uvalil na Rusko množstvo bezprecedentných sankcií po tom, čo Putin 24. februára začal na Ukrajine „špeciálnu vojenskú operáciu“.

Západné vlády „vedené krátkozrakými, nafúknutými politickými ambíciami a rusofóbiou zasadili oveľa tvrdšiu ranu svojim vlastným národným záujmom, vlastným ekonomikám a blahu svojich vlastných občanov,“ povedal Putin na zasadnutí vlády.

„Vidíme to predovšetkým pri pohľade na prudký nárast inflácie v Európe, ktorá sa v niektorých krajinách blíži k 20 percentám," dodal šéf Kremľa.

Posadnutosť sankciami

„Je zrejmé, že... pokračovanie posadnutosti sankciami nevyhnutne povedie k najťažším následkom pre Európsku úniu, pre jej občanov,“ dodal ruský prezident. „Rusko s istotou zvláda vonkajšie výzvy."

Putin ocenil postupné spomalenie ruskej inflácie, ktorá medziročne v marci vyskočila na 16,7 percenta, rovnako aj oživenie rubľa. Ten je aktuálne najsilnejším od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu. „Rubeľ vykazuje pravdepodobne najlepšiu dynamiku spomedzi všetkých medzinárodných mien,“ povedal Putin.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom (nie je na snímke) v Moskve v piatok 18. februára 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin gestures during a joint news conference with Belarusian President Alexander Lukashenko following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Friday, Feb. 18, 2022. (Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko sankcie zvláda, to Západ vyvolal globálnu hospodársku krízu, vyhlásil Putin