Rusko bude pokračovať v nepretržitých dodávkach zemného plynu na svetové trhy. V liste pre energetickú konferenciu v katarskom meste Dauhá to uviedol ruský prezident Vladimír Putin. Jeho vyjadrenie prichádza v čase, keď sa západné krajiny chystajú zaviesť proti Rusku sankcie kvôli situácii na východe Ukrajiny, informovala dnes agentúra Reuters.

Možné prerušenie dodávok

Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy a napätie okolo Ukrajiny vyvolalo obavy z prerušenia dodávok. Pred možným prerušením dodávok plynu z Ruska v nedeľu varoval aj český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ruský prezident v pondelok podpísal výnosy, ktorými uznal nezávislosť separatistickej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky vo východoukrajinskom Donbase. Zároveň nariadil ruskej armáde, aby na ich území začala „misiu na zabezpečenie mieru".

Ceny sa zvyšujú

Západné krajiny postup Moskvy odsudzujú a plánujú nové sankcie voči Rusku. Nemecko už predtým signalizovalo, že je v prípade útoku na Ukrajinu pripravené do sankcií proti Rusku zahrnúť aj nemecko-ruský plynovod Nord Stream 2.

Ceny zemného plynu v Európe sa po udalostiach na východe Ukrajiny zvyšujú. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v marci dnes krátko po 11:00 SEČ vykazovala vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku oproti pondelku nárast o takmer päť percent na 76 eur za megawatthod. Je ale ďaleko pod maximami z minuloročnej jesene, keď vystúpila nad 170 eur za MWh.

Ďalšie dôležité správy

Ursula von der Leyenová prejav
Neprehliadnite

Ursula von der Leyenová: Gazprom dodáva najmenej plynu, ako môže