Ruský prezident Vladimir Putin vo svojej eseji o Ukrajine z roku 2021 napísal, že Rusi, Ukrajinci a Bielorusi sú všetci potomkami Kyjevskej Rusi a obývali „spoločný historický a duchovný priestor“. Kyjev bol podľa Putina „matkou všetkých ruských miest“ napísal a vyhlásil, že „šľachta aj pospolitý ľud pokladali Kyjevskú Rus za svoje spoločné územie“. Ruský líder prezentoval dejiny ako úsečku vedúcu od Rusmi založenej Kyjevskej Rusi cez mesto Vladimir po Moskvu a jej imperiálnu slávu, píše The Moscow Times.

Mocenské šarvátky

Dejiny sú však plné zmätkov. Zakladatelia Ruska pravdepodobne vôbec neboli Slovania, autorita cirkvi bola rozdelená a turisticky atraktívna malebná krajina, ktorú dnes nazývame Zlatý kruh Ruska, sa zmietala v mocenských šarvátkach.

Zlatý kruh Ruska tvorí skupina miest ležiacich niekoľko stoviek kilometrov od Moskvy a patria medzi ne Suzdaľ, Vladimir, Sergijev Posad, Velikij Rostov, Jaroslavľ-Zalesskij, Ivanovo či Kostroma. Dnes sú to provinčné mestá s klesajúcim počtom obyvateľov, ale kedysi bol Zlatý kruh Ruska duchovným, kultúrnym a hospodárskym centrom Kyjevskej Rusi.

Nie Slovania ale Vikingovia

Pred vznikom týchto miest tvorili Kyjevskú Rus početné slovanské kmene, ktoré medzi sebou neustále bojovali, ale hovorili príbuznými jazykmi a mali podobnú kultúru. Legenda hovorí, že si hľadali vládcu, ktorý ich „povedie“ a „obnoví poriadok“. A okolo roku 862 si našli Rurika z družiny Varjagov, vikingských nájazdníkov, ktorí podnikali lúpežné výpravy do východnej Európy.

Už v 12. storočí

Mnohí prominentní ruskí historici a politici tvrdia, že Rusko má čisto slovanské korene, ale už Nestorova kronika z 12. storočia hovorí, že Rurik bol pravdepodobne Viking a na územie súčasného Ruska sa dostal v rámci sťahovania severanov na juh a západ s tým, že Slovania v skutočnosti označovali Varjagov ako „dobyvateľov Rusi“.

Rurik prišiel do Novgorodu v čase, keď dva škandinávske kmene obsadili dobyli Kyjev, v Rostove sa usídlil jeden z baltofínskych kmeňov a ďalšie si pravdepodobne rozobrali zvyšok dnešného Zlatého kruhu Ruska. Ťažko preto možno tvrdiť, že pri zrode dnešného Ruska stáli výlučne Slovania.

Ďalšie dôležité správy

WA 59 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022. USA a EÚ uvalili na Moskvu bezprecedentné sankcie po tom, ako Putin 24. februára vyslal vojská na Ukrajinu. Príval ochromujúcich sankcií ho prinútil hľadať nové trhy a posilňovať vzťahy s krajinami v Afrike a Ázii. BRICS je zoskupenie piatich rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika (JAR). Zosku
Neprehliadnite

Vladimir Nesmrteľný. Ruský vodca je silnejší, ako si väčšina ľudí myslí