Hmatateľná perspektíva porážky na Ukrajine zvýšila pravdepodobnosť, že Rusko v konflikte použije jadrové zbrane, napísal britský generál pre portál The Times.

Generál Richard Barrons uviedol, že je „pravdepodobné", že ruský prezident Vladimir Putin prijme riskantné rozhodnutie a nariadi ničivý útok, aby odvrátil vojenskú katastrofu pre svoju krajinu.

Podľa jeho slov by Moskva pravdepodobne použila 10-kilotonovú hlavicu umiestnenú na rakete Iskander, ktorá by vytvorila mohutnú ohnivú guľu spaľujúcu ľudí a budovy v okruhu 150 metrov od zeme a zároveň by spôsobila popáleniny tretieho stupňa v okruhu 1,6 kilometra.

Nedávne úspechy kyjevských síl, najmä v okolí Ruskom ovládaného mesta Cherson, zvýšili možnosť, že Rusko bude čeliť „katastrofálnemu úspechu Ukrajiny", napísal Barrons v The Times, ale ak „Putin vycíti strategickú porážku, pravdepodobne použije taktické jadrové zbrane".

Jadrový útok by „porušil obrovské tabu", keďže by išlo o prvé použitie týchto zbraní od roku 1945, keď USA zhodili dve atómové bomby na Japonsko, ale pre Rusov nie je „nepredstaviteľný, ak ho v ich očiach ospravedlňujú ciele". Výbuch v Hirošime spôsobila 20-kilotonová bomba, ktorá zabila viac ako 140-tisíc ľudí.

Potenciál „katastrofického prepočtu" zo strany Moskvy by mohol nastať už na jar budúceho roka, ak by boli jej sily vytlačené z Ukrajiny, povedal bývalý veliteľ britských ozbrojených síl.

Varovanie dôstojníka vo výslužbe prichádza po obavách západných predstaviteľov, ktorí koncom minulého mesiaca pre denník The National uviedli, že „Rusko definitívne stratilo vedenie" a tvárou v tvár porážke má „k dispozícii iné nástroje, ktoré by sa mohlo rozhodnúť použiť a ktoré by situáciu vyhrotili".

„Záleží na tom, ako sa ruský štát cíti ohrozený," vysvetlil Barrons. „Čím viac je ohrozený alebo zahnaný do kúta, tým je pravdepodobnejšie, že siahne v podstate po takých nástrojoch (jadrových zbraniach), o ktorých hovoríte," spresnil.

Ďalšie dôležité správy

PK 53 Madrid - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa prihovára počas tlačovej konferencie na konci summitu NATO v Madride 30. júna 2022. Stoltenberg oznámil, že Švédsko a Fínsko budúci utorok podpíšu protokoly o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Ide o krok potrebný pre oficiálny vstup do NATO. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a media conference at the end of a NATO summit in Madrid, Spain on Thursday, June 30, 2022. North Atlant
Neprehliadnite

Putin musí prehrať vojnu na Ukrajine. Ak sa tak nestane, zaútočí aj na nás, obáva sa šéf NATO