Britský letecký vicemaršál vo výslužbe Sean Bell poskytol svoju analýzu krízy na Ukrajine v rámci diskusie o tom, ako dostať obilie z krajiny, informovala televízia Sky News.

Nutnosť exportu obilia podľa Bella „ponúka úplne nový pohľad na vojnu“ a vzhľadom na to, že 90 percent svetového obchodu prúdi cez oceány, ukazuje to aj na „životne dôležitý význam prístavov“ pre ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Milión nákladných áut

Podľa Bella „nie je praktické“ prevážať obilie po súši, pretože na premiestnenie 25 miliónov ton obilia je potrebný približne milión nákladných áut.

„To zdôrazňuje dôležitosť toho, prečo chce Vladimir Putin zabrať všetky prístavy, a preto bude v budúcnosti poškuľovať po Odese," predpovedal vicemaršál.

Zameranie v Donbase

Vojenský analytik ďalej konštatoval, že hoci sa pozície ruských jednotiek v regióne Donbas za posledné týždne „veľmi nezmenili“, zmenilo sa ich zameranie.

„V skutočnosti sa na to nakoniec sústreďujú vojensky. Majú jasné ciele, a to jednoznačne najprv pád Luhanska a potom Donecka. Teraz sa to pokúšajú robiť oveľa militaristickejším spôsobom, v malých porciách," vysvetlil vicemaršál.

Podľa neho sa ruské sily pokúšajú v súčasnosti zablokovať mesto Severodoneck, ktoré sa stáva ústredným bodom vojny. Potom sa „uchýlia k stredovekej, krvilačnej, zničujúcej vojne, ktorú viedli predtým", dodal.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí farmári budú čeliť preplneným silám, aj keď bude úroda menšia
Neprehliadnite

Ruskí vojaci kradnú na Ukrajine obilie a iné poľnohospodárske produkty vo veľkých množstvách