Rusko by podľa zdrojov uprednostňovalo spoločnú zmluvu s oboma štátmi, ktoré dominujú pri náraste svetového dopytu po energiách.

Aktualizované o 14:44 „Žiadne uprednostňované možnosti neexistujú ... diskutuje sa teraz o rôznych možnostiach," odpovedal v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry Reuters na otázku, či by štát dal prednosť tomu, keby podiel v Rosnefť kupili čínske alebo indické firmy.

Činitelia v Moskve predpokladajú, že výnos z predaja podielu 19,5 percenta v Rosnefti by mohol byť najmenej 700 miliárd rubľov (9,6 miliardy eur), čo by bola rekordná suma z predaja štátneho majetku v Rusku.

Predaj do súkromných rúk je jednou z možností, ako by vláda mohla vyrovnať výpadok rozpočtových príjmov spôsobený citeľným poklesom cien ropy.

Vstup oboch popredných ázijských ekonomík do Rosnefti by V. Putinovi tiež umožnil posilniť geopolitický vplyv v situácii, keď vzájomné vzťahy so Spojenými štátmi a s Európou ochladli kvôli konfliktom na Ukrajine a v Sýrii na najhoršiu úroveň od konca studenej vojny, napísal Bloomberg.

Čína aj India tvoria spolu s Japonskom trojicu najväčších ázijských ekonomík. Prípadné čínske a indické angažovanie sa vo firme Rosnefť by mohlo vyvážiť takmer pätinový podiel, ktorý má v ruskom podniku britský koncern BP, napísala tiež americká agentúra na webe.

Peking i Dillí už prejavili záujem o predaj podielu v Rosnefť. Žiadna zo strán zatiaľ neoznámila, že by sa uvažovalo o spoločnej zmluve. Indický minister ropného priemyslu ale v piatok vyhlásil, že to nie je možné vylúčiť.