Koncern Gazprom podľa Vladimira Putina plní všetky svoje záväzky voči odberateľom. Ruský prezident pri stretnutí s novinármi upozornil, že Gazprom najprv musí splniť svoje záväzky, ktoré má voči zákazníkom podľa dlhodobých kontraktov, a až potom môže dodávať plyn na okamžité (spotové) trhy.

Nemecko zo situácie ťaží

Z tejto situácie tak podľa ruského prezidenta ťažia krajiny s uzavretými dlhodobými kontraktmi, napríklad Nemecko, ktoré teraz platia za plyn oveľa nižšie ceny, než sú teraz na trhu.

budova, nápis Gazprom
Neprehliadnite

Tržby Gazpromu z vývozu plynu vzrástli viac než dvojnásobne

Nemecko dokonca môže plyn predávať susedom, ako podľa Putina svedčí reverzný chod plynovodu Jamal medzi Nemeckom a Poľskom. Domnieva sa, že časť ruského zemného plynu, dodaného do Nemecka, nakoniec skončila na Ukrajine.

Európa si za problémy s plynom môže sama

Európa si sama vytvorila s plynom vlastné problémy a mala by si ich vyriešiť aj sama, poznamenal Putin podľa agentúry Reuters.

Ceny zemného plynu v Európe sa tento týždeň vyšplhali na nové rekordné maximá po tom, čo sa zastavili dodávky ruského plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal. 

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Gazprom hrá s Nord Stream 2 vabank, stavil 700 mil. USD

Moskva sa tento rok v súvislosti s rastom cien plynu stala terčom obvinenia, že sa obmedzovaním dodávok snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu povoleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Rusko však také obvinenia odmieta.

Najväčšie zásoby zemného plynu na svete

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento plynovod využiť ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku. Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín.

KK14 Kyjev - Na archívnej snímke zamestnanec kontroluje ventily plynovodu  na tranzitnom plynovom potrubí 3. januára 2009 v Bojarke, neïaleko Kyjeva. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz je nesolventný. Nesplatil totiž dlhopisy denominované v eurách v celkovej hodnote 500 miliónov USD (341,46 milióna eur). Ich splatnos vypršala v stredu 30. septembra 2009. Koncern vyhlásil, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu nebudú ma žiadny vplyv na tranzit ruského plynu do Európy ani na platby Kyjeva
Neprehliadnite

Ukrajinský Naftogaz žiada Európsku komisiu, aby zasiahla proti ruskému Gazpromu