Ruský prezident Vladimir Putin podporil vo štvrtok návrh na pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti infekčnej chorobe Covid-19. Informovala o tom agentúra AFP.

Výzvu na globálne pozastavenie platnosti patentov vakcíny proti covidu medzičasom podporili aj Spojené štáty, Francúzsko, EÚ či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ako už skôr uviedla agentúra AFP, administratíva amerického prezidenta Joea Bidena bude o konkrétnych podmienkach návrhu rokovať na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

JB 13 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas vyhlásenia po jej stretnutí s kolégiom komisárov v sídle EÚ v Bruseli 14. apríla 2021. Leyenová v stredu po zasadnutí kolégia komisárov oznámila predĺženie dohody o dodávkach proticovidových vakcín so spoločnosťou Pfizer/BioNTech až do roku 2023. Šéfka exekutívy EÚ počas tlačovej videokonferencie uviedla, že ako prejav dôvery v spoločnosť, ktorá bola doteraz
Neprehliadnite

EÚ zvažuje uvoľnenie patentov na vakcíny, uviedla Ursula von der Leyenová

,,Z Európy počúvame o nápade, ktorý si podľa môjho názoru zaslúži našu pozornosť," povedal Putin počas stretnutia s podpredsedníčkou vlády Taťjanou Golikovovou. Dodal, že Rusko by tento prístup ,,samozrejme" podporilo a vyzval Golikovovú, aby rozpracovala jeho logistiku. ,,Ako som už mnohokrát povedal... Nemali by sme premýšľať o tom, ako sa dostať k maximálnemu zisku, ale o tom, ako zaistiť bezpečnosť ľudí," konštatoval Putin.

Na stretnutí s Golikovovou tiež uviedol, že zatiaľ čo západné krajiny vyvinuli ,,inovatívne" vakcíny, ruské sú najbezpečnejšie a najspoľahlivejšie. ,,Rovnako jednoduché a spoľahlivé ako útočná puška kalašnikov," poznamenal šéf Kremľa. V Rusku boli zaregistrované tri vakcíny proti novému koronavírusu. Vo štvrtok pribudla štvrtá - jednodávková verzia vakcíny Sputnik V s názvom Sputnik Light.

KK16 Podgorica - Zdravotná sestra očkuje muža ruskou vakcínou Sputnik V, 23. februára 2021 v Podgorici. Čierna Hora spustila očkovanie proti koronavírusu dávkami ruských vakcín Sputnik V, ktoré darovalo susedné Srbsko. FOTO TASR/AP
A medical worker administers a shot of COVID-19 vaccine to a man in Podgorica, Montenegro, Tuesday, Feb. 23, 2021. Montenegro has launched vaccinations against the coronavirus with doses of Russia's Sputnik V vaccines that were donated by neighboring Serbia. (AP Photo
Neprehliadnite

V Rusku zaregistrovali jednodávkovú proticovidovú vakcínu Sputnik Light

Ešte vlani v októbri návrh na pozastavenie patentov na vakcíny na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) spoločne predložili India a Juhoafrická republika. Ak by bol ich návrh schválený, vakcíny by mohla vyrábať každá technologicky vyspelá firma, čím by sa očkovanie stalo rýchlejšie dostupným aj chudobnejším krajinám.

V apríli Bidena vyzvalo viac ako 60 bývalých hláv štátov a vlád a vyše 100 nositeľov Nobelovej ceny, aby tento návrh podporil. V ich otvorenom liste sa uvádza, že na základe súčasného tempa výroby vakcín si väčšina chudobných krajín bude musieť na dosiahnutie kolektívnej imunity proti covidu počkať minimálne do roku 2024.