Ruský prezident Vladimir Putin v piatok označil zatknutie ukrajinského opozičného politika Viktora Medvedčuka, s ktorým má blízke väzby, za politické čistky. „Odteraz každý, kto spolupracuje s Ruskom, bude na Ukrajine čeliť trestnému stíhaniu?" pýtal sa Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

Vladimir Putin Viktor Medvedčuk
Neprehliadnite

Proruský politik, známy ako Putinov kmotor, je v domácom väzení

Podľa slov prezidenta sa konajú na Ukrajine „politické čistky", ktorých cieľom je iba jedno - „očistiť politiku od tých, ktorí sú za mierové riešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny a chcú mať dobré susedské vzťahy s Ruskom". „Je to určite problém, na ktorý upriamime našu pozornosť a budeme včas a adekvátne reagovať," pokračoval Putin. Okrem toho Putin obvinil Západ z toho, že podporuje politické čistky na Ukrajine a snaží sa z Ukrajiny spraviť "akéhosi protivníka Ruska".

Ukrajinský opozičný politik Viktor Medvedčuk je od štvrtka v domácom väzení. Je obvinený z prevodu licencií na ťažbu ropy a zemného plynu z jedného z polí na Kryme, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, na ruské orgány, ako aj z údajného zverejnenia utajených informácií o rozmiestnení ukrajinských vojenských jednotiek. V prípade, že súd uzná Medvedčuka za vinného, hrozí mu 15 rokov väzenia. Medvedčuk získal v médiách prezývku „Putinov kmotor", lebo ruský prezident je krstným otcom jeho dcéry.