Filipínsky prezident Rodrigo Duterte, ktorý kedysi nazval šéfa Kremľa Vladimira Putina svojím „idolom“, ho teraz kritizoval za zabíjanie civilistov na Ukrajine, píše Business Insider.

Zabíjam zločincov

„Ja zabíjam zločincov, nezabíjam deti a starcov,“ povedal podľa agentúry AP Duterte. Pod jeho vedením filipínska polícia a vojaci zabili tisíce civilistov v rámci tzv. vojny proti drogám. Duterte ich všetkých označil za zločincov.

Vďaka svojmu vyjadreniu sa filipínsky prezident stal prvým z proruských autokratov, ktorý odsúdil Putina za jeho vpád na Ukrajinu. Autokratickí vládcovia, ako sú brazílsky prezident Jair Bolsonaro, sýrsky líder Bašár Asad, čínsky prezident Si Ťin-pching či severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorí majú s Putinom dobré vzťahy, sa doposiaľ k jeho vojne na Ukrajine nevyjadrovali, a rozhodli sa zostať neutrálni alebo Rusko podporili.

Rusko klame

Duterte tiež povedal, že Rusko klame, keď svoju inváziu na Ukrajiu vydáva za „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako svoju agresiu proti zvrchovanému štátu označuje ruský prezident a tamojšie štátne médiá.
Napriek ostrým vyjadreniam, Duterte v najnovšom rozhovore pre AP stále označoval Putina za svojho „priateľa“.

V novembri 2016 filipínsky prezident v rozhovore pre televíziu al-Džazíra o šéfovi Kremľa vyhlásil, že je jeho „idolom“ pretože „nemá o sebe žiadne ilúzie“.

Ďalšie dôležité správy

Priaznivci gestikulujú počas príchodu k sídlu Ferdinanda
Neprehliadnite

Je krehká demokracia na Filipínach v ohrození? Voľby vyhral „Bongbong“, syn diktátora