Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výkonné nariadenie na zriadenie medziúradového centra humanitárnej pomoci pre Náhorný Karabach. Oznámil to v piatok Kremeľ, z vyhlásenia ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

„Toto centrum bude zahŕňať predstaviteľov ministerstva pre výnimočné situácie, ministerstva zahraničných vecí, Federálnej bezpečnostnej služby a ďalších federálnych orgánov výkonnej moci. Ministerstvo obrany je poverené riešením organizačných a iných otázok súvisiacich s vytvorením a aktivitami centra," uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.

WA 6 Jerevan - Arménsky premiér Nikol Pašinjan počas prejavu v parlamente v Jerevane v nedeľu 27. septembra 2020. Pašinjan varoval medzinárodné spoločenstvo pred tureckými zásahmi do nových bojov, ktoré vypukli v nedeľu v separatistickom regióne Náhorný Karabach - v etnicky arménskej enkláve na území Azerbajdžanu. Podľa agentúry TASS Pašinjan taktiež vyhlásil, že arménska vláda by mala zvážiť otázku uznania nezávislosti medzinárodne neuznanej Náhornej karabašskej republiky.
Neprehliadnite

Odporcovia dohody o Karabachu žiadajú demisiu predsedu vlády Arménska

„Žiadam ruské ministerstvo zahraničných vecí, aby o učinených rozhodnutiach informovalo partnerov v Minskej skupine, Medzinárodný výbor Červeného kríža a Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR)," uviedol prezident na stretnutí venovanom humanitárnej podpore Náhorného Karabachu.

Podľa Putina by sa mala nastoliť konštruktívna a intenzívna spolupráca s týmito úradmi, najmä s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Organizáciou OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Prezident ďalej uviedol, že dané centrum sa bude zaoberať najpálčivejšími problémami.

JB 34 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas televízneho prejavu na 75. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, kde sa začala všeobecná rozprava, v Moskve 22. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this handout photo released by Russian Presidential Press Service via Sputnik, Russian President makes a televised address at the 75th session of United Nations General Assembly in Moscow, Russia, Tuesday, Sept. 22, 2020. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin a Macron vyzvali na ,,úplné" zastavenie bojov v Náhornom Karabachu

Centrum bude poskytovať operatívnu podporu procesu zameraného na návrat utečencov do ich stálych domovov a bude spolupracovať so štátnymi úradmi v Azerbajdžane i Arménsku s cieľom pripraviť podmienky pre normálny život v Náhornom Karabachu," dodal Putin. Ďalšou úlohou centra bude koordinácia štátnych úradov. Putin vyjadril nádej, že dané stredisko bude spolupracovať aj s civilnými organizáciami pri poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľstvu žijúcemu v oblastiach postihnutých bojmi.

V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá mala vojsť do platnosti 10. novembra. Ruský líder uviedol, že azerbajdžanská aj arménska strana si udržia svoje pozície a na územie budú vyslaní ruskí mierotvorcovia. Baku a Jerevan si navyše musia vzájomne vymeniť väzňov a telá osôb, ktoré počas konfliktu zahynuli.