Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg varoval, že ruský prezident Vladimir Putin by v prípade víťazstva na Ukrajine pravdepodobne viedol vojnu proti NATO, informuje spravodajský portál EUobserver.

„Svet, v ktorom je pre Putina ponaučením, že to, čo chce, dosiahne použitím vojenskej sily, je nebezpečnejší aj pre nás," povedal Stoltenberg v prejave na politickom podujatí v nórskom meste Utøya. 

„Ak Rusko túto vojnu vyhrá, Putin bude mať istotu, že násilie funguje. Potom môžu byť na rade ďalšie susedné krajiny," varoval šéf NATO. 

„Ak prezidenta Putina čo i len napadne urobiť niečo podobné krajine NATO, ako urobil Gruzínsku, Moldavsku alebo Ukrajine, potom sa okamžite zapojí celé NATO," dodal Stoltenberg.

Podľa Jensa Stoltenberga je súčasná geopolitická situácia v Európe najnebezpečnejšia od druhej svetovej vojny.

Pobaltské štáty, v ktorých západná aliancia umiestnila väčšinu zo 40-tisícových síl na odstrašenie Ruska, sa považujú za najzraniteľnejšie krajiny NATO.

Stoltenberg však poukázal aj na potenciálne ohniská napätia na ďalekom severe.

„Musíme brať vážne aj to, keď sa poprední ruskí politici vyhrážajú porušením dohody o delimitačnej línii s Nórskom," povedal s odkazom na rusko-nórsku hranicu v Barentsovom mori a v Severnom ľadovom oceáne.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Brighton - Na archívnej snímke z 24. septembra 2019 líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v Brightone. Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie. FOTO TASR/AP
FILE - In this Tuesday, Sept. 24, 2019 file photo, Jeremy Corbyn, leader of Britain's opposition Labour Party gives an impromptu speech during the
Neprehliadnite

Prestaňte už konečne vyzbrojovať Ukrajinu, to nie je riešenie, vyzýva Západ Jeremy Corbyn