Po svojom návrate z „dovolenky“ v Moskve vydal bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder na pozadí nedostatku zemného plynu vo svojej vlasti vyhlásenie, v ktorom obhajoval spustenie plynovodu Nord Stream 2, povedal pre web The Insider expert na zemný plyn a investície Sergej Fursa zo spoločnosti Dragon Capital. Podľa neho teraz nemecký exkancelár hlása v Európe Putinovo posolstvo a tlmočí európskym lídrom jeho podmienky na ukončenie ruskej agresie na Ukrajine.

Vyjednávač Schröder

Európska únia si Schrödera vybrala za svojho neoficiálneho vyjednávača pre jeho blízky vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj jeho zakotvenosť v súčasnosti vládnucej nemeckej Sociálnodemokratickej strane (SPD), ktorej sám kedysi šéfoval.

„Najjednoduchším riešením (energetickej krízy, ktorej v súčasnosti Nemecko čelí) by bolo spustenie plynovodu Nord Stream 2,“ povedal v rozhovore pre časopis Stern po svojom návrate z Ruska bývalý šéf nemeckej exekutívy s tým, že odmietnutie uviesť tento plynovod do prevádzky by malo pre Európu nedozerné následky.

Toto Schröderovo vyhlásenie predstavuje zhrnutie jednej z Putinových podmienok na ukončenie agresívnej vojny na Ukrajine a obaja politici o tejto otázke rokovali počas neoficiálnej návštevy bývalého nemeckého kancelára v Moskve, poznamenáva Fursa.

Putinov kamarát

„Je to na Putinovom zozname želaní a netýka sa to len Ukrajiny, ale aj obnovenia dodávok zemného plynu. Urobil to (Putin) už dvakrát. Vyslovil svoje požiadavky a Európa mu spolovice vyšla v ústrety. On vycítil jej slabosť a zdvihol ceny alebo prerušil dodávky plynu. Prvýkrát to urobil, keď požadoval (plynové) kontrakty v rubľoch. Druhýkrát si vypýtal späť turbínu (nutnú na spustenie plynovodu Nord Stream 1 na plný výkon).
V oboch prípadoch sa to skončilo rovnako a on opäť zvyšuje stávky,“ tvrdí expert s tým, že pre Putina má čo najskoršie ukončenie vojny na Ukrajine zásadný význam.

„Na jednej strane sa útočný potenciál Ruska vyčerpáva a na strane druhej sa čoraz väčšmi prejavuje účinok sankcií. Zároveň si sám určuje podmienky, za ktorých je ochotný podpísať mierovú dohodu,“ pripomína Fursa a dodáva, že Putin by mohol byť ochotný vrátiť sa k formátu minských dohôd, ktoré predpokladajú istú federalizáciu ukrajinského územia.

Ako Švajčiarsko

„Schröder to interpretuje ako scenár podobný rozdeleniu Švajčiarska na kantóny. To znamená, že Putin je ochotný vrátiť tzv. Luhanskú ľudovú republiku (LĽR), Doneckú ľudovú republiku (DĽR), Chersonskú oblasť a Záporožie späť Ukrajine pod podmienkou, že získajú istý stupeň autonómie, a budú mať isté slovo pri tvorbe (ukrajinskej) štátnej politiky,“ vysvetľuje expert, pričom zdôrazňuje, že Ukrajina takéto Putinove podmienky pokladá za neprijateľné.

„Ukrajina, Británia a Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou urobia všetko preto, aby k niečomu takému nedošlo, ale ako sa k vyhliadkam na takéto prímerie postaví Európska únia, nie je úplne jasné,“ dodáva Fursa.

Ďalšie dôležité správy

Urmas Reinsalu
Neprehliadnite

Súčasné sankcie voči Rusku nestačia, poďme ešte ďalej, vyzýva estónsky šéf diplomacie