Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorňajšom telefonickom rozhovore vyjadrili znepokojenie nad nedostatočným pokrokom pri realizácii minských dohôd na urovnanie situácie na východe Ukrajiny. Diskutovali aj o situácii v Sýrii, Líbyi a o pandémii nového koronavírusu. Informovalo tom tlačové oddelenie Kremľa s tým, že konverzáciu iniciovala nemecká strana.

„Lídri si naďalej vymieňali názory na situáciu v súvislosti s urovnaním ukrajinského konfliktu. Strany vyjadrili znepokojenie nad nedostatočným pokrokom pri realizácii minských dohôd z roku 2015 a uznesení zo summitu normandskej štvorky v Paríži v roku 2019," citovala z vyhlásenia tlačového oddelenia Kremľa agentúra TASS. V. Putin znova zdôraznil potrebu priameho dialógu medzi Kyjevom a samozvanými separatistickými republikami (Donecká ľudová republika, Luhanská ľudová republika), aby sa dohodli kroky na realizáciu minských dohôd.

Na snímke český prezident Miloš Zeman (vpravo) a predseda NR SR Boris Kollár počas prijatia. Predseda NR SR Boris Kollár pricestoval na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu do Českej republiky. V Prahe 9. júna 2020. FOTO TASR - Kancelária NR SR
Neprehliadnite

B. Kollár: Premiéri krajín by v ekonomicky ťažkých časoch mali byť pragmatickí

Pokiaľ ide o Sýriu, V. Putin a A. Merkelová „diskutovali o kľúčových aspektoch situácie" vrátane "otázok zabezpečenia humanitárnych požiadaviek obyvateľov tejto krajiny". V súvislosti so situáciou v Líbyi vyjadrili obavy z eskalácie bojov v tejto krajine. „Zdôraznili, že neexistuje žiadna alternatíva prímeria a čo najskoršieho začatia vnútrolíbyjských rozhovorov, ktoré sprostredkovala Organizácia Spojených národov. Ruská strana privítala sprostredkovateľské úsilie Egypta na podporu mierového urovnania líbyjskej krízy, a to jeho podporou uznesení berlínskej medzinárodnej konferencie z 19. januára 2020," uviedlo tlačové oddelenie Kremľa.

V. Putin a A. Merkelová diskutovali aj o ďalších aktuálnych problémoch vrátane boja proti pandémii nového koronavírusu. Opätovne zdôraznili záväzok pokračovať v úzkej spolupráci medzi svojimi ministerstvami zdravotníctva a inými štátnymi agentúrami.