Šéf Kremľa po viac ako piatich mesiacoch od rozpútania vojny na Ukrajine, uvedení jadrových zbraní do pohotovosti a vyhrážkach o ich použití vyhlásil, že vo vojne s použitím nukleárnych zbraní neexistujú víťazi a takáto vojna by sa nikdy nemala začať. „Stojíme za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť pre všetkých členov svetového spoločenstva,“ uviedol v liste účastníkom konferencie o Zmluve o nešírení jadrových zbraní, uvádza agentúra Reuters.

Rusko však v bojoch na území Ukrajiny využíva najväčšiu jadrovú elektráreň v Záporoží ako jadrový štít. V jej okolí rozmiestnilo svoje jednotky, čím zabraňuje ukrajinským silám opätovať paľbu a riskovať tak jadrovú haváriu. „Opakovanie sme vyhlásili, že akcie našich ozbrojených síl žiadnym spôsobom neohrozujú jadrovú bezpečnosť Ukrajiny, ani nebránia rutinnej prevádzke jadrovej elektrárne,“ konštatovala vo vyhlásení ruská misia v rámci Organizácie spojených národov s tým, že jediným účelom obsadenia najväčšej elektrárne Európy bolo zabránenie jadrovej provokácie z ukrajinskej strany s „najnepredvídateľnejšími následkami.“

Alibistické reči o predchádzaní používania jadrových zbraní sú pre Kremeľ absolútne prirodzené. Keď spustil ruskú inváziu na Ukrajinu, V. Putin vo svojom prejave veľmi exaktne odkazoval práve na ruský jadrový arzenál a ubezpečoval západné mocnosti, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do rusko-ukrajinského konfliktu ich dovedie k takým dôsledkom, s akými sa vo svojej histórii ešte nestretli. A tak sa scenár priblížil k tomu z roku 1962 na Kube, kedy bolo reálne riziko tretej svetovej vojny. V porovnaní so súčasnou situáciou však dokázali veľmoci na vrchole studenej vojny medzi sebou spolupracovať na zabezpečení strategickej stability. „Dovoľte mi to zopakovať. Situácia je teraz oveľa horšia ako v studenej vojne,“ napísal na sociálnej sieti niekdajší ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý je aktuálne podpredsedom bezpečnostnej rady Vladimíra Putina.

Zostáva Putinovi už iba jadrová zbraň?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa