Šéf Kremľa Vladimir Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron žiadajú nezávislú inšpekciu v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Uviedol to v piatok úrad ruského prezidenta. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Macron podľa úradu francúzskeho prezidenta žiadal „čo najrýchlejšie vyslanie" tímu expertov z Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE) na základe podmienok, na ktorých sa už predtým dohodla Ukrajina a OSN. Moskva podľa vyhlásenia Kremľa prejavila svoju pripravenosť poskytnúť inšpektorom z MAAE pomoc.

Záporožská elektráreň na juhu Ukrajiny je v uplynulých týždňoch cieľom delostreleckej paľby, z ktorej sa vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva. Rusko túto elektráreň obsadilo v marci tohto roka.

Putin rozhovore s Macronom pripomenul systematické bombardovanie zo strany ukrajinských síl na území v okolí elektrárne a upozornil na možnú jadrovú katastrofu. Macron takisto vyjadril obavy v súvislosti s jadrovou bezpečnosťou.

Piatkový telefonát bol prvou priamou komunikáciou Putina s Macronom od konca mája, pripomína AFP. Obaja prezidenti majú podľa Elyzejského paláca v najbližších dňoch o Záporožskej elektrárni znova spolu hovoriť.

Ďalšie dôležité správy

Wa 8 archív Enerhodar -  Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak stráži  Záporožskú jadrovú elektráreň na juhovýchode Ukrajiny. Ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine sa má na základe iniciatívy Ruska zaoberať Bezpečnostná rada OSN (BR OSN). Rusko v utorok 9. augusta 2022 požiadalo o schôdzku najvplyvnejšieho grémia svetovej organizácie. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá o tom informovala v stredu. Schôdzka sa má uskutočniť vo štvrtok popoludní newyorského času
Neprehliadnite

Rusi by expertov MAAE do Záporožskej elektrárne mohli pustiť v septembri