Moc Putin dočasne odovzdá do rúk súčasného tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaja Patruševa, ktorý predtým takmer deväť rokov pôsobil ako riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), tvrdia zahraničné médiá.

Operácia a obdobie rekonvalescencie Putinovi pravdepodobne na krátky čas znemožnia vykonávať svoju funkciu, píše India Today.

Údajne ho sužujú choroby

Minulý mesiac bolo vidieť, ako sa Putin počas svojho stretnutia s ministrom obrany Sergejom Šojguom kŕčovito drží stola. Incident vyvolal mnoho otázok, pokiaľ ide o prezidentovo zdravie.

Podľa správy novín The New York Post lekári Putinovi navrhli, aby podstúpil operáciu. Správa citovala kanál v aplikácii Telegram, ktorý údajne patrí bývalému generálporučíkovi ruskej rozviedky.

V poslednom čase Putin vyzeral chorľavo a údajne vykazoval na verejnosti známky netypicky nepokojného správania. Následne sa objavili špekulácie o tom, že trpí na rakovinu a iné závažné ochorenia vrátane Parkinsonovej choroby.

Dočasné odovzdanie moci

„Vieme, že Putin naznačil Patruševovi, že ho prakticky považuje za svojho jediného dôveryhodného spojenca a priateľa vo vláde,“ písalo sa v príspevku. Prezident údajne prisľúbil, že ak sa jeho zdravotný stav zhorší, tak kontrolu nad krajinou dočasne zverí do rúk Patruševa.

Patrušev je šéfom ruskej bezpečnostnej rady – ide o vplyvný orgán, ktorý priamo podlieha Putinovi a vydáva usmernenia v oblasti vojenských a bezpečnostných otázok Ruska. Väčšinu moci tejto rady má v rukách Patrušev, ktorý je Putinovým oddaným spojencom.

„Patrušev je čistý zloduch. Nie je o nič lepší než Vladimir Putin. Ba čo viac, je prefíkanejší a povedal by som, že zákernejší než Vladimir Putin. Ak sa dostane k moci, problémy Rusov sa len znásobia“ napísal v príspevku na Telegrame majiteľ kanála, ktorý informoval o Putinovej operácii.

Zo správ vyplynulo, že Patrušev si kontrolu nad krajinou v rukách ponechá nie dlhšie ako dva či tri dni.

Ďalšie dôležité správy

Putin sa stretol so Šojgom
Neprehliadnite

Nové video oživilo špekulácie o Putinovom zdravotnom stave, rukou kŕčovito zviera okraj stola