Finančník Bill Browder je jedným z najhlasnejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina. V podcaste One Decision tvrdil, že odkedy Rusko napadlo Ukrajinu, tak mu pravidelne volajú ľudia z americkej a britskej vlády, aby sa s ním poradili. Informuje o tom portál Business Insider.

Podľa svojich slov mal Browder predtým problém dohodnúť si s britskými politikmi akékoľvek stretnutie, no teraz mu dvere dokorán otvorilo viacero miest.

„Zrazu mi volajú ministri a chcú odo mňa radu,“ vysvetlil v podcaste Browder a dodal, že sa s ním chcú rozprávať predstavitelia britskej, americkej či kanadskej vlády. Náhly záujem pripisuje skutočnosti, že na obrazovkách svojich televízií môžu všetci vidieť, ako zomierajú nevinní ľudia a deti.

„Všetci chápu, že za to môže Putinova kriminálna činnosť a veľkou súčasťou tejto kriminálnej činnosti je kradnutie peňazí, veľká časť ktorých si nachádza cestu do našich západných ekonomík,“ dodal finančník.

Novičok by mu na kľučku nedal

V roku 2005 bol Browder Ruskom vyhlásený za národnú bezpečnostnú hrozbu a dostal zákaz vstupu do krajiny. Putin v tom čase tvrdil, že Browderovi obchodní partneri nikdy nezaplatili Amerike či Rusku daň z viac ako 1,5 miliardy dolárov, ktoré v Rusku zarobili.

Podľa finančníka si Putin jeho smrť želá už dlho. Nemyslí si však, že ruský prezident ho mal v pláne zabiť novičokom na kľučke dverí, ako to má vo zvyku. Putin chcel podľa neho využiť nástroje medzinárodného práva, akým je zatykač Interpolu, aby Browdera dostal späť do Ruska a potom ho v ruskom väzení zabil.

Browderov právnik Sergej Magnickij zomrel v ruskom väzení za záhadných okolností už v roku 2009.

Ďalšie dôležité správy