Ruský prezident Vladimir Putin bol na Ukrajinu „nafixovaný“ dávno predtým, ako sa dostal k moci, tvrdí v najnovšom životopise ruského vodcu nazvanom jednoducho Putin jeho autor Philip Short, napísal v stredu Newsweek.

Jeľcinov favorit

Putin, ktorého jeho predchodca Boris Jeľcin vymenoval za úradujúceho prezidenta v roku 1999, len niekoľko dní pred februárovou inváziou na Ukrajinu o západnom susedovi Ruska vyhlásil, že táto krajina nikdy nenadobudla „skutočnú štátnosť“. Putina nepomýlil ani fakt, že Ukrajina vyhlásila nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Šéf Kremľa 24. februára oznámil celému svetu, že Rusko spustilo ofenzívu na Ukrajine, ktorú neoznačoval ako vojnu, ale „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom dosiahnuť „odzbrojenie a denacifikáciu“ krajiny, ktorú obvinil zo zastrašovania a genocídy. Ukrajina však podľa agentúry Reuters tvrdí, že Rusko len hľadalo falošnú zámienku, aby svoj útok ospravedlnilo.

Aj keď asi len sám Putin vie, aké  sú skutočné ciele vpádu jeho vojsk na Ukrajinu, Nemecký Marshallov fond Spojených štátov v januári napísal, že Putin má v úmysle „prekaziť prehlbujúce sa vojenské, politické a ekonomické vzťahy medzi Ukrajinou a Západom“.

Short v úryvku z Putinovho životopisu uverejnenom v časopise Time píše, že schopnosť Ukrajiny získať v roku 1991 nezávislosť od rozpadávajúceho sa Sovietskeho pochopil Putin ako svoju prvú politickú prehru.

Oranžová revolúcia

Tá druhá prišla v roku 2004 s tzv. oranžovou revolúciou, ktorá zabránila Kremľom podporovanému kandidátovi Viktorovi Janukovyčovi stať sa ukrajinským prezidentom.

Short vo svojom diele o šéfovi Kremľa takisto napísal, že po ruskej anexii Krymu v roku 2014 Putin dúfal, že minské dohovory, ktoré mali ukončiť konflikt vo východoukrajinskom Donbase medzi Ukrajincami a proruskými separatistami, „povedú k vytvoreniu systému federácie“, ktorý bude v konečnom dôsledku zárukou „neutrality Ukrajiny“.

„K tomu však nedošlo,“ píše Short. „Ukrajina sa namiesto toho stala predsunutým stanovišťom západnej aliancie (NATO). Oficiálne síce nie je jej členom, ale blízkym partnerom, a to rovno na ruských hraniciach,“ dodáva autor Putinovho životopisu.

Ďalšie dôležité správy

JB 17 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na stretnutí s absolventmi najvyššej vojenskej školy v Rusku, v Kremli v Moskve 21. júna 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin delivers a speech during a meeting with graduates of the country's highest military schools at the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, June 21, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin mení ľudské štíty za nukleárne, v jadrovom zbrojení si kladie vlastné podmienky