Dnes je to presne deväť mesiacov, čo ruský prezident Vladimir Putin spustil svoj nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. Je to zhruba o osem mesiacov a 29 dní dlhšie, než dobýjaniu svojho suseda pôvodne hodlal venovať, píše agentúra Bloomberg.

Na ruskom zlyhaní sa podpísalo hrdinstvo Ukrajincov podporené západnými zbraňami a ekonomickými sankciami. Zatiaľ čo sa zbrane ukázali byť až prekvapujúco účinné, sankciám chvíľu trvalo, kým začali prinášať vytúžené ovocie.

Toky ruskej ropy sú ešte stále takmer na tej istej úrovni ako v období pred začiatkom vojny. Moskva ropu predáva do Ázie výrazne lacnejšie, no aj to Putinovi stačí na to, aby mohol udržiavať chod svojej vojnovej mašinérie.

Toky ruskej ropy sú ešte stále takmer na tej istej úrovni ako v období pred začiatkom vojny. Moskva ropu predáva do Ázie výrazne lacnejšie, no aj to Putinovi stačí na to, aby mohol udržiavať svoju vojnovú mašinériu v chode.

Putin je v pasci a je čas, aby sa Západ postaral o to, že ho to bude veľmi bolieť, píše Bloomberg. Dobrou stratégiou by bolo prilákať schopných Rusov na Západ a tým ruského prezidenta pripraviť nielen o moderné technológie, ale aj mozgy, ktoré ich dokážu využívať. Bohužiaľ, nejde o rýchle riešenie.

Nikto nevie s určitosťou povedať, ako dlho bude ešte vojna na Ukrajine trvať, no pokojne by sa mohla ťahať minimálne ďalších deväť mesiacov. Putin v nej momentálne ťahá za kratší koniec, no ani to mu nebráni len tak z trucu ďalej ničiť ukrajinské životy, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

EBE 39 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na ceremónii vztýčenia ruskej štátnej vlajky na jadrovom ľadoborci Ural a spustenia najnovšieho a najväčšieho ruského jadrového ľadoborca Jakutsko prostredníctvom videokonferencie v štátnej rezidencii Novo-Ogaryovo pri Moskve v utorok 22. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin takes part in the ceremony to raise the Russian national flag on the Ural nuclear-powered icebreaker and launch of the Russia's newest and
Neprehliadnite

Putin vojnu ukončiť nechce, musel by priznať, že to bol omyl, tvrdí profesor Lawrence Freedman