Americký prezident Joe Biden počas summitu NATO v Madride sľúbil, že invázia ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu sa neskončí porážkou Ukrajiny. Zároveň vyzval západných spojencov, aby predĺžili svoju podporu, píše Politico.

Dostal to, čo nechcel

„Putin si myslel, že transatlantickú alianciu zlomí,“ povedal Biden reportérom. Dodal, že ruský prezident dostal presne to, čo nechcel. „Chcel finizáciu NATO. Dostal NATO-izáciu Fínska," dodal.

Celá aliancia bude podľa Bidena stáť pri Ukrajine tak dlho, ako bude treba a dokonca sa uistí, že nebude porazená.

V súvislosti so svojím sľubom oznámil, že americkí šoféri budú musieť vydržať vysoké ceny za benzín, ktoré ruská invázia spôsobila. Ako dlho? No predsa tak dlho, ako bude treba, zhodnotil Biden. Rusko podľa neho proste nemôže Ukrajinu poraziť a pokračovať ďalej na západ.

Rozdielne názory

Aj napriek Bidenovým vyjadreniam to začína medzi spojencami názorovo škrípať. Nevedia sa totiž zhodnúť na tom, ako dlho bude vojna ešte trvať či do akej miery by mali západné vlády pomáhať Ukrajine s víťazstvom. Ako presne by toto víťazstvo malo vyzerať je takisto niečím, v čom sa ich názory rozchádzajú, uzatvára Politico.

Ďalšie dôležité správy

Russian President Vladimir Putin holds a glass of champagne during a credentials ceremony for foreign ambassadors  in the Kremlin in Moscow, Russia, Wednesday, Oct. 23, 2013. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

Rozšírenie NATO nezmierni Putinovu paranoju. A diktátori si nemôžu dovoliť prehrať