Rusko dalo začiatkom tohto mesiaca EÚ ultimátum – buď stiahne svoje sankcie alebo sa kontinent môže s dodávkami plynu cez plynovod Nord Stream 1 nadobro rozlúčiť.

Lídri EÚ spojili sily s inými krajinami a odsúdili inváziu na Ukrajinu, ktorú rozpútal ruský prezident Vladimir Putin. Okrem toho ďalej voči jeho krajine a osobám s väzbami na Kremeľ zaviedli sankcie, píše Newsweek.

Európa teraz hrá o čas. Musí sa jej podariť zmierniť hroziacu energetickú krízu a odvrátiť výpadky energie či energiu na prídel, ktoré môžu krajiny túto zimu potrápiť.

Energetická náročnosť

Jedným spôsobom, ako sa Európa môže vyhnúť ochromujúco vysokým nákladom na spotrebu energie, je zdvojnásobenie súčasnej celosvetovej úrovne v oblasti zlepšovania energetickej náročnosti. Inými slovami, riešením je zlepšiť energetickú účinnosť. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) aspoň na štyri percentá.

Tieto snahy by mohli viesť k tomu, že domácnosti do konca tohto desaťročia ušetria ročne na účtoch za energie až 650 miliárd dolárov.

Svet by teda musel spotrebovávať menej zemného plynu a množstvo, o ktoré by táto spotreba klesla, by sa rovnalo štvornásobku toho, čo EÚ v roku 2021 doviezla z Ruska.

Toto zníženie by vytvorilo desať miliónov nových pracovných miest v niekoľkých oblastiach vrátane výstavby potrebnej k modernizácii výrobnej a dopravnej infraštruktúry.

Plán IEA

IEA prišla s plánom, v ktorom predstavila desať spôsobov, ako sa vyhnúť energetickej kríze v Európe.

Jeden z nich lídrom EÚ navrhuje, aby zaviedli povinnosť minimálnych úrovní uskladnenia plynu, ktorej cieľom je posilniť odolnosť trhu. Toto odporúčanie má však háčik – vyššie nároky na naplnenosť zásobníkov v roku 2022 by spôsobili nárast dopytu po zemnom plyne a cien.

Ďalším riešením by mohli byť nové projekty v oblasti veternej a solárnej energie. Tie by mohli spôsobiť pokles spotreby plynu o 6 miliárd kubických metrov (bcm).

Pomohla by aj maximalizácia výroby energie z už existujúcich nízkoemisných zdrojov, akým je jadrová energia. Vďaka tomuto kroku by sa spotreba plynu na výrobu elektriny podľa IEA znížila o 13 bcm.

Plán nezabudol ani na spotrebiteľov a priamo ich prosí, aby znížili svoje termostaty o jeden stupeň Celzia, pretože tým ročne klesne dopyt po plyne o 10 bcm.

Zelená energia

Predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Danfoss Kim Fausing pre Newsweek povedal, že ruská invázia na Ukrajinu je stimulom pre zníženie spotreby ropy a plynu. Zdôraznil však, že bez zelenej energie to nepôjde.

„Pretože energetická účinnosť a obnoviteľné zdroje idú ruka v ruke. Ak pristúpime k obom veciam, tak tie ciele dokážeme splniť, aj keď stanovené ciele nie sú ľahké, no dokážeme ich splniť. Dá sa to,“ dodal Fausing a na záver zdôraznil, že je dôležité, aby krajiny spolupracovali.

Ďalšie dôležité správy

Eu,Energy,Shortage,And,Economy,Crisis.,Natural,Gas,Flame,On
Neprehliadnite

Európa bude čeliť veľkému nedostatku zemného plynu. Vysoké zásoby kontinent nezachránia