Ruský prezident Vladimír Putin na dnešnom zasadnutí vlády vyhlásil, že Rusko sa úspešne vyrovnáva s dopadmi západných sankcií, ktoré podľa neho vyvolávajú globálnu krízu a hrozbu hladomoru v najchudobnejších krajinách. Putin podľa tlačových agentúr prisľúbil zvýšiť vývoz obilia z tohtoročnej úrody, ktorá by sa mohla stať rekordnou.

Sankcie na Rusko

Západ uvalil na Rusko sankcie, aby Moskvu prinútil ukončiť inváziu na Ukrajinu. Ruské vojská pred 78 dňami na Putinov rozkaz vpádom do susednej krajiny rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe a najväčšiu migračnú krízu na starom kontinente od konca druhej svetovej vojny. Ruská agresia tiež výrazne postihla vývoz obilia z Ukrajiny, ale podľa Putina vinu za globálne následky vraj nesie Západ.

„Tento rok očakávame dobrú úrodu. Podľa odborníkov - samozrejme hovorím o predbežných odhadoch - by sa mohlo zožať 130 miliónov ton obilia, vrátane 87 miliónov ton pšenice. Ak sa tak stane, tak (úroda pšenice) môže byť rekordná za celé dejiny Ruska," povedal prezident podľa agentúry Interfax. „Umožní to nielen zaistiť naše domáce potreby, a to aj s rezervou, ale aj zvýšiť dodávky našim partnerom na globálny trh," dodal podľa agentúry TASS.

Poškodzovanie ekonomiky

„Tieto sankcie v mnohom vyvolávajú krízu. Ich autori sa riadia krátkodobými, politickými ambíciami, nafúknutými cieľmi a nenávisťou proti Rusku. V značnej miere tým poškodzujú vlastné ekonomiky a prosperitu svojich občanov. Vidíme to predovšetkým na prudkom raste inflácie v Európe," vyhlásil.

Ďalšie pokračovanie „posadnutosti sankciami" bude mať podľa Putina následky pre Európsku úniu a jej občanov, ako aj pre najchudobnejšie krajiny sveta, ktoré môže postihnúť hladomor. „Celá vina úplne spočíva na elitách západných krajín, ktoré sú kvôli zachovaniu svojej globálnej dominancie pripravené obetovať zvyšok sveta," povedal ruský vodca.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinskí farmári budú čeliť preplneným silám, aj keď bude úroda menšia
Neprehliadnite

Ruskí vojaci kradnú na Ukrajine obilie a iné poľnohospodárske produkty vo veľkých množstvách