Americký prezident Joe Biden a šéf Kremľa Vladimir Putin sa na stredajšom summite v Ženeve dohodli, že veľvyslanci ich krajín sa vrátia na svoje pôsobiská a budú pokračovať v plnení svojich diplomatických povinností. Ruský prezident to uviedol na tlačovej konferencii po skončení vrcholnej schôdzky, píše denník The Guardian.

Napäté vzťahy

Veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov boli pred niekoľkými mesiacmi pre napäté vzťahy Washingtonu a Moskvy povolaní späť do svojich domovských krajín.

Samit Putin-Biden
Neprehliadnite

Putin vyjadril nádej, že rokovania s Bidenom budú produktívne

Termín návratu veľvyslancov zatiaľ podľa Putina nebol určený. Dodal však, že ide len o ,,technickú otázku".

Na otázku redaktora televízie CNN, či boli rozhovory s Bidenom poznačené nevraživosťou, Putin odpovedal, že to tak nebolo a označil ich za ,,celkom konštruktívne". Obe strany podľa neho preukázali ,,ochotu porozumieť jeden druhému".

Jadrové zbrane a kybernetická bezpečnosť

Putin tiež informoval, že sa s Bidenom dohodli na začatí rokovaní o kybernetickej bezpečnosti. Biely dom ešte pred začiatkom rokovaní naznačil, že Biden na stretnutí s Putinom otvorí i otázku nedávnych kybernetických útokov voči americkým spoločnostiam.

Ruský prezident Vladimir Putin (druhý vpravo) a americký prezident Joe Biden (druhý zľava) sa usmievajú počas stretnutia vo vile La Grange v Ženeve v stredu 16. júna 2021.
Neprehliadnite

Samit Biden - Putin sa skončil. Stretnutie trvalo kratšie ako sa očakávalo

Ruský prezident potvrdil, že s Bidenom diskutovali o jadrových zbraniach, a konštatoval, že Rusko a USA nesú osobitnú zodpovednosť za zabezpečenie globálnej strategickej stability.

Tlačovú konferenciu Putina pozorne sleduje Biden a jeho tím, píše CNN. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa chce americká strana vidieť, akým spôsobom Putin summit zhodnotí, preto sa rozhodla, že Biden predstúpi pred novinárov až po Putinovi.