Železničná spoločnosť Slovensku (ZSSK) prepravila v roku 2019 viac ako 77 miliónov cestujúcich, čo je o 4,8 percenta viac, ako v roku 2018. Napriek štedrým vládnym dotáciám na bezplatné cestovanie dôchodcov a študentov si takmer dve tretiny ľudí si za cestu vlakom naďalej platia. Počet jázd zadarmo však medziročne vzrástol takmer trojnásobne vyšším tempom.

„Slovenské vlaky sú bezpochyby stále populárnejšie,“ uvádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Samozrejme, že vlaky i železnice majú stále mnoho, aj veľmi vážnych, problémov z minulosti, no čísla neklamú – máme stále viac cestujúcich, ktorí sú ochotní za svoju cestu zaplatiť. Najlepšie je to vidno pri IC vlakoch, ktoré predávame za plnú komerčnú cenu a ktorých frekvencia sa od roku 2017 nezmenila – rastú nám každým rokom spolu s ostatnými trasami,“ dodal Hlubocký.

Ochota platiacich cestujúcich však časom môže naraziť na stagnujúci komfort. Kým celkový počet prepravených cestujúcich za posledných päť rokov vzrástol o 64 percent, celkový počet vypravených vlakov v rovnakom období vzrástol len o 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa