„Pred Úradom vlády sme zachytili prvé kopy kamenných kociek, ktoré boli nazvážané nevieme ešte kedy, sú poschovávané v kríkoch,“ strašil na tlačovke premiér R. Fico. Ukázal aj fotky, na ktorých bolo zopár dlažobných kociek.

Peter Horváth, ktorý chodieva v okolí Námestia slobody venčiť psa, na svojom facebookovom profile zverejnil video s ďalším psičkárom, ktorý bol svedkom toho, ako si v piatok ľudia z Úradu vlády fotili dlažobné kocky, ktoré tam mal niekto navoziť.

„Okolo desiatej ráno som tu videl chlapa, ktorý si to fotil, z Úradu vlády. Keď som počul v správach Fica, že tu údajne niekto chystá kocky, tak som si na ne spomenul,“ hovorí vo videu.

Podľa neho sú tam dlažobné kocky minimálne od leta, kedy tam rekonštruovali chodníky. „Preto mi to nedalo. Prišiel som sem, aby som niekoho upozornil na to, že je to nezmysel,“ hovorí na záver. Na uvoľnené dlažobné kocky na Námestí slobody v hlavnom meste sa ešte pred dvomi rokmi sťažovali aj obyvatelia.

Ku kockám sa nakoniec priznal reštaurátor Jakub Huba. Odložiť si ich tam mal ešte v auguste, lebo mu bolo ľúto, že by mali skončiť v odpade. Časť si už odviezol domov, no časť tam ešte zostala, keďže nemá vodičský preukaz.

Čadičové kocky používa napríklad ako podstavce pod sochy. „Zdá sa mi, že premiér pozerá príliš veľa filmov. Určite som ich tam nedal, aby som s nimi išiel rozbíjať historickú budovu Úradu vlády,“ povedal pre Denník N.

Na Námestí slobody pri Úrade vlády bolo minulý týždeň zhromaždenie ľudí, ktorí si prišli uctiť pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Tento týždeň v piatok bude na Námestí SNP o 17. hodine. Teda úplne inde, ako našli pracovníci Úradu vlády kocky údajne prichystané na dnešné zhromaždenie.