Prvýkrát od nástupu Joea Bidena do funkcie amerického prezidenta spolu hovorili obchodní vyjednávači Spojených štátov a Číny. Americká obchodná splnomocnenkyňa Katherine Taiová  telefonicky rokovala s čínskym vicepremiérom Liouom Che, ani jedna zo strán však nenaznačila, kedy by sa mohli obnoviť rokovania o ukončení colnej vojny medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AP.

Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR) uviedol, že Taiová rokovala o „pokračujúcom preskúmaní" obchodných vzťahov. Čínske ministerstvo obchodu označilo rokovania za úprimné a pragmatické, s konštruktívnou výmenou názorov a vzájomným rešpektom. Liou podľa ministerstva vzniesol otázky spoločných záležitostí, bližšie detaily však úrad neposkytol.

Biden ešte neoznámil, aký prístup zvolí ku konfliktu, ktorý spustil jeho predchodca Donald Trump. Ten kvôli sťažnostiam na priemyselnú politiku a obchodný prebytok Číny zvýšil clá na čínsky tovar. Peking na to odpovedal pozastavením nákupu amerických sójových bôbov a zvýšením ciel na americký tovar.

Jadrové zbrane
Neprehliadnite

Čína sa podľa USA vyhýba rozhovorom o jadrovom odzbrojení

Vyjednávači sa osobne nestretli od začiatku pandémie koronavírusu, ktorá zasiahla svet vlani na jar. Nižší úradníci spolu každý mesiac konajú po telefóne o zavádzaní prvej fázy obchodnej dohody zo začiatku roka 2019, ktorej cieľom bolo ukončenie konfliktu. Obe strany sa v dohode zaviazali, že pozastavia ďalšie vzájomné zvyšovanie ciel a že niektoré clá zrušia. Čína tiež sľúbila, že nakúpi viac sójových bôbov a zvýši dovoz ďalšieho tovaru z USA. Peking však od doby, keď pandémia narušila globálny obchod, zaostáva v plnení tohto záväzku. Dovoz čínskeho tovaru do USA potom v marci napriek clám vystúpil na nový rekord.

Na rozdiel od väčšiny zvyšných vzájomných vzťahov je obchod jedným z menej sporných problémov, upozornila agentúra Bloomberg. Vzťahy medzi Čínou a USA sa za posledný rok zhoršili takmer u všetkých ostatných tém. Medzi ne patria obavy o ľudské práva vrátane obvinenia z nútenej práce v provincii Sin-ťiang, Taiwan, tvrdé zákroky v Hongkongu, čínske nákupy ropy z Iránu a dlhotrvajúci spor týkajúci sa Juhočínskeho a Východočínskeho mora.

Taiová v stredajšom rozhovore s agentúrou Reuters uviedla, že na obchodnú dohodu treba vnímať v kontexte celkového obchodu medzi USA a Čínou a hospodárskych vzťahov, čo je veľmi náročné. Upozornila, že existujú aj ďalšie, zásadné problémy vo vzťahoch s Čínou.