V novovytvorenom vakcinačnom centre vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline zaočkovali v utorok proti ochoreniu Covid-19 prvých zdravotníkov. Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Igora Bízika dostali vakcínu zhruba na 3- tisíc očkovaní a prvý deň zaočkujú 120 zdravotníkov.

„Vakcinačné centrum je na prvom poschodí polikliniky ako samostatné krídlo, aby sme dodržali smerovanie pacientov. Momentálne začíname v troch ambulanciách, ktoré časom podľa potreby rozšírime. V našej nemocnici s 1 800 zamestnancami prejavilo záujem skoro 700 zdravotníckych pracovníkov. Keď k tomu prirátame stovky tých, čo ochorenie už prekonali, je to vysoké percento," povedal Bízik.

Na snímke novozvolený predseda strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini prichádza na tlačovú konferenciu na tému – Výsledky ustanovujúceho snemu strany Hlas-sociálna demokracia 28. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR
Neprehliadnite

Hlas-SD podá trestné oznámenie na premiéra Matoviča i členov vlády

Prvým zaočkovaným zdravotníkom v Žiline a Žilinskom kraji je 70-ročný Igor Štúr, ktorý pracuje v odbore infektológie dlhšie než štyri desaťročia. „Videl som už veľa vecí, ale toto je bezprecedentný stav. Myslím si, že každý musí zvažovať rozumne. Ja mám na to svoje dva dôvody - racionálny a emocionálny. Emocionálny je ten, že mám v sebe pocit pudu sebazáchovy, a racionálny, že takto chránim seba a zároveň celé okolie," povedal lekár infektologickej ambulancie FNsP Žilina a dlhoročný primár bývalého oddelenia žilinskej infektológie.

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek podotkol, že sa opätovne ukazuje obrovský význam žilinskej nemocnice, napriek zrušeniu infekčného a pľúcneho oddelenia v roku 2011. „Keby dnes pracovala ako malá okresná nemocnica, určite by skolaboval Žilinský kraj. Lebo počet pacientov, ktorí sú dnes u nás v 'Covid pavilóne', je takmer rovnaký, ako má Univerzitná nemocnica v Martine. A preto Martin a Žilina pomáhali Čadci, Považskej Bystrici a pomáhať budú. Tak, aby sme zvládli túto pandémiu," zdôraznil Stalmašek, ktorý taktiež prekonal ochorenie Covid-19 s ťažkým priebehom.

Zdravotníci sú vyčerpaní aj psychicky z toho, že pacienti z tohto oddelenia majú, žiaľ, neistú budúcnosť.
Neprehliadnite

Vážna situácia v považskobystrickej nemocnici sa podstatne nezlepšuje

Počet pacientov sa podľa neho zdá byť posledné dva dni stabilizovaný. „Ale ešte čakáme vlnu zo Silvestra a sviatkov. Keď mnohí ľudia, ktorí si myslia, že je to len chrípka, pravdepodobne už nakazili príbuzných a známych. Očakávam, že ešte jedna väčšia vlna príde v januári. Lockdown do 24. januára by mohol spôsobiť, že už niekedy vo februári by stav v nemocniciach mohol byť lepší," dodal Stalmašek.