Prvému slovenskému mrakodrapu už nič nestojí v ceste

Projekt Eurovea 2 dostal zelenú v podobe záverečných povolení na výstavbu. Súčasťou projektu je aj vežiak, ktorý bude mať výšku 168 metrov. Zisk povolení skomplikovalo súčasné vedenie Starého Mesta, ktoré kritizovala jeho súčasná starostka Zuzana Aufrichtová. Tá stavbu celého projektu pod taktovkou developera J&T Real Estate nakoniec odobrila.

Apple Pay je v ďalších bankách

Klienti UniCredit Bank a Fio banky môžu službu od spoločnosti Apple na platenie mobilom využívať od dnešného dňa. Týka sa to však len tých, ktorí sú v prípade UniCredit Bank majiteľmi platobných kariet Mastercard a v prípade Fio banky majiteľmi kariet Mastercard a Maestro. Na Slovensku platby prostredníctvom Apple Pay ponúka ďalších deväť finančných domov.

Sociálny výbor odobril rast minimálneho dôchodku a dlhšiu dovolenku

Parlamentný sociálny výbor odobril na ďalšie prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení aj zvýšenie nároku na dovolenku pre rodičov do 33 rokov. Návrhujú to poslanci koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS). Zmenami chcú docieliť, aby dochádzalo k rýchlejšiemu medziročnému rastu minimálnej dôchodkovej dávky. Poslanci navrhujú stanoviť základný minimálny dôchodok ako 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Nárok na dlhšiu dovolenku o jeden týždeň chcú zase dopriať zamestnancom, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa. 

Odídenci zo SaS zakladajú vlastný klub

Poslanci Jana Kiššová, Natália Blahová, Ľubomír Galko a Jozef Rajtár vystúpili z poslaneckého klubu Sloboda a solidarita (SaS) a stali sa tak nezaradenými poslancami. Chystajú ale založenie vlastného klubu. Pre nezhody s vedením strany odišli aj ďalší ľudia. Ľ. Galko tvrdí, že do konca roka skupinu 40 odídencov môže nasledovať ďalších 50 členov. Poslanci okolo N. Blahovej svoje ďalšie plány oznámia v piatok.

Obezita je problémom aj Slovenska

Situácia sa vo vyspelých štátoch zhoršuje. Obéznych ľudí pribúda a ich existencia ovplyvňuje aj ekonomické ukazovatele. Nie je to len o predčasných úmrtiach pracujúcich, ale aj o väčších výdavkoch za zdravotnú starostlivosť. To ovplyvňuje aj HDP krajiny.

Krajina s hyperinfláciou zvyšovala minimálnu mzdu

Juhoamerická krajina sa dlhodobo trápi s hyperinfláciou. Jej obyvatelia nemajú z čoho žiť a ich mena bolívar je prakticky bez hodnoty. Aj preto sa lídri krajiny rozhodli zvýšiť minimálnu mzdu o viac ako 350 percent, čo predstavuje približne 15 amerických dolárov. Ekonómovia však tvrdia, že podobný krok môže priviesť Venezuelčanov skôr k chudobe, než blahobytu.