Jedna z najzaujímavejších turistických destinácií Malajzie, ostrov Pinang, uvalil čiastočný zákaz na služby Airbnb a podobné krátkodobé prenájmy. Dôvodom sú sťažnosti na neprispôsobivých turistov, píše Bloomberg.

Pinang je prvým miestom v juhovýchodnej Ázii, ktoré uvalilo takéto obmedzenia. Ide v šľapajach európskych miest ako Barcelona a Florencia, kde príliš veľa cudzincov, bývajúcich v súkromí, oberalo o ubytovacie kapacity miestne obyvateľstvo.

Zákaz v súčasnosti platí pre okresy ostrova Pinang, nie pre pevninský štát. Určité prenájmy ako napríklad apartmány s obsluhou a domáce kancelárie budú stále povolené. „Prenajímateľov žiadame, aby vzali na vedomie usmernenia týkajúce sa bezpečnosti, verejnej hygieny, zdravia, sociálnych aspektov a verejného poriadku,“ uvádza sa v nariadení.

Starosta ostrova Antony Rajendran uviedol, že úplný zákaz vstúpi do platnosti až 1. marca budúceho roka, aby mali majitelia a správcovia nehnuteľností dostatok času na prípravu dodržiavania nových nariadení.

Pinang uvažoval o zákaze Airbnb už viac ako rok pre početné sťažnosti na nevhodné správanie turistov v obytných štvrtiach. Úrady pôvodne navrhovali úplný zákaz všetkých nelicencovaných krátkodobých prenájmov vo výškových budovách, ale po diskusiách s Airbnb svoje požiadavky skresali. Minister cestovného ruchu Yeoh Soon Hin minulý rok povedal, že krátkodobé prenájmy „by nemali brániť rastu konvenčného pohostinstva“.

Malajzia sa tento rok usiluje prilákať 16,1 milióna návštevníkov, čo je o 60 percent viac ako v minulom roku. Pinangské letisko zaznamenalo v roku 2022 viac ako 4,2 milióna cestujúcich; osem percent z celkového počtu v Malajzii.

Ďalšie dôležité správy

Spoluzakladateľ Airbnb Brian Chesky
Neprehliadnite

Matka zakladateľa Airbnb neverila, že dosiahne úspech. Medzičasom sa z neho stal miliardár