Po prerušovanom blokovaní priechodov pre chodcov v Košiciach, v Poprade, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Nitre pokračujú protestné aktivity v Bratislave. Medzi požiadavky zväzu patrí opätovné napojenie príplatkov na minimálnu mzdu či vytvorenie podmienok pre kolektívne vyjednávanie na podnikovej aj odvetvovej úrovni. Okrem toho chce zväz obnoviť možnosť rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a predloženie jasného plánu vlády na približovanie sa mzdovej úrovni vyspelých krajín EÚ.

„Vláda nám zobrala príplatky za sobotu, za nedeľu, zrušila zastropovanie dôchodkov, znížila dôchodky, berie nám ďalšie istoty právnych vecí. Chceme to vrátiť naspäť. Aby sme mohli lepšie obhajovať ľudí a chrániť ich v rámci práce, to je náš cieľ. Vláda si musí vážiť občanov, ktorých má," uviedol predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

„V stredu 27. októbra zasadajú poslanci NR SR a to je príležitosť osobne im pripomenúť, že zastupujú ľudí tejto krajiny, z ktorých mnohí zarábajú najnižšie mzdy v krajinách EÚ v parite kúpnej sily. To znamená, že za svoje mzdy - po zaplatení povinných platieb za bývanie, energiu či potraviny - už nie sú schopní slušne žiť, len prežívajú na hranici chudoby," konštatoval člen predsedníctva rady zväzu pre bratislavský a trnavský región Jaroslav Kopanica.

Podľa neho priemerná mzda na Slovensku nemôže konkurovať priemernej mzde v ostatných krajinách EÚ. Preto chcú poslancov žiadať, aby sa zaktivizovali a vytvorili legislatívu, ktorou sa občania a zamestnanci svojimi príjmami aspoň priblížia k mzdovému priemeru EÚ.

Machyna pokračoval, že protestami nechcú obmedzovať či nahnevať vodičov, ale upozorniť na situáciu. Poobede bude protest pokračovať pred úradom vlády.

Tlačová konferencia zástupcov Odborového zväzu (OZ) KOVO a zamestnancov verejných autobusových dopravcov na tému Verejné obstarávanie vo verejnej autobusovej doprave a jeho sociálne dopady na zamestnancov v stredu 29. septembra 2021 v Žiline. Na snímke vpravo podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková a predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Pri obstarávaní dopravcov môže podľa OZ KOVO vzniknúť veľký tlak na znižovanie miezd