„Je to úplná katastrofa,“ uviedol podľa denníka Joachim Meder, riaditeľ stavebnej firmy Jörg Jahnke Dachbau. „Prišiel som o zákazky za 4,5 milióna eur. Vyzerá to, ako keby niekto práve zhasol svetlá,“ dodal.

Kritici hovoria o jednom z najďalekosiahlejších zásahov do berlínskeho trhu s bývaním od znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990. Berlínska senátorka pre rozvoj mesta a bývania Katrin Lompscherová zo strany Ľavica síce pripúšťa, že ide o radikálny plán, považuje ho však za primeranú reakciu na doterajší vývoj.

Ceny nájomného v Berlíne sa za posledných desať rokov zdvojnásobili, pretože obytná výstavba nedokázala držať krok s rastúcim dopytom. Nájomné bývanie pritom využíva zhruba 85 percent obyvateľov mesta. „Potrebujeme nové riešenia,“ povedala nedávno K. Lompscherová. „A to znamená nielen stavať viac bytov, ale tiež chrániť nájomníkov pred nadmerným zvyšovaním nájmov,“ dodala.

Ekonómovia, konzervatívni politici a stavebný priemysel však podľa FT na zmrazenie nájmov reagujú s pobúrením. „Dôvera v právny systém sa otriasla, a keď je táto dôvera zničená, trvá jej obnovenie dlho,“ uviedla šéfka asociácie stavebných firiem v Berlíne a Brandenbursku Manja Schreinerová.

Dodala, že dôsledky plánovaného zmrazenia nájmov už vidieť. Prenajímatelia domov podľa nej zastavili všetky väčšie stavebné práce, čo spôsobilo vážne problémy murárom, inštalatérom, elektrikárom a ďalším profesiám.

„V podstate robia iba núdzové opravy,“ dodala. „Vidíme prvé rušenie zákaziek, investície plánované na tento rok dramaticky klesajú a nevybavených objednávok rýchlo ubúda,“ dodala.

Asociácia súkromných a štátnych developerov v Berlíne a Brandenbursku BBU predpovedala, že jej členovia v dôsledku zmrazenia nájmov prídu v najbližších piatich rokoch o 1,1 miliardy eur na tržbách, investujú o 5,5 miliardy eur menej, než plánovali, a obmedzia výstavbu najmenej o štvrtinu.

Zmrazenie nájmov však má značnú podporu verejnosti, u ktorej majú súkromní developeri a prenajímatelia bytov často zlú povesť, upozorňuje Financial Times.

Nemecký ekonomický inštitút v Kolíne nad Rýnom v nedávnej štúdii varoval, že zmrazenie nájmov zníži ceny niektorých nehnuteľností až o 40 percent. „Súkromní investori, najmä tí, ktorí začali pôsobiť na trhu v roku 2015 a kúpili byty v Berlíne v rámci svojho dôchodkového zabezpečenia, by sa mohli dostať do veľkých finančných ťažkostí,“ uviedli autori štúdie.