Rusko udelilo prvú pokutu za prirovnávanie Sovietskeho zväzu k nacistickému Nemecku. Zákaz začal platiť tento mesiac. Informoval o tom denník The Moscow Times s odvolaním sa na Informačno-analytické centrum SOVA sídliace v Moskve.

Putinov zákon

Podľa zákona podpísaného 1. júla prezidentom Vladimirom Putinom sa verejné porovnávanie cieľov a činov Sovietskeho zväzu a Červenej armády s cieľmi a činmi nemeckej nacistickej vlády a jej armády počas druhej svetovej vojny trestá pokutou vo výške od tisíc rubľov (17 eur) do dvetisíc rubľov. Alebo 15-dňovým väzením.

Odporúčal Nikulina

Centrum SOVA uvádza, že súd v meste Krasnodar na juhu Ruska uznal dôchodcu Vadima Kiseľova za vinného z tohto činu a udelil mu pokutu tisíc rubľov.

Podľa súdu Kiseľov v internetovej diskusii odporúčal svojim susedom, aby si prečítali spomienky historika umenia a veterána Veľkej vlasteneckej vojny Nikolaja Nikulina a hovorili aj o akciách sovietskych vojakov voči nemeckým civilistom.

Mrazivý účinok

Centrum SOVA však správy z bytovej diskusie predložené súdu nepovažuje za dôkaz Kiseľovej viny. Verdikt považuje za nezákonný.

„Napriek emotívnym prejavom je jeho vyjadrenie príkladom pokojnej diskusie, ktorá by sa z nášho pohľadu nemala obmedzovať,“ dodalo centrum.

Kritici nového zákona tvrdia, že ide o najnovší pokus Moskvy formovať historickú pamäť, a varujú, že bude mať mrazivý účinok na každého, kto bude chcieť písať o zločinoch zo sovietskej éry.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Petrohrad - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin diskutujú v rámci Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade v piatok 17. júna 2022. Kazachstan s najväčšou pravdepodobnosťou neuzná samozvanú separatistickú Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za nezávislé štáty. Na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade to počas diskusie so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom povedal kazašský prezident  Tokajev. FOTO TASR/AP


Rus
Neprehliadnite

Putin sa vyhráža štátom bývalého Sovietskeho zväzu, ak budú vzdorovať Rusku