Prudký nárast nových prípadov ochorenia Covid-19 zasiahne aj zotavovanie dopytu po rope pred tým, ako mu v druhej polovici roka pomôže zavedenie vakcín a stimulov. Uviedla to v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

„Uzatvorenie hraníc, sociálne dištancovanie a blokády budú naďalej obmedzovať dopyt po pohonných látkach, kým nebudú vakcíny širšie distribuované, s najväčšou pravdepodobnosťou až v druhej polovici roka," konštatuje IEA vo svojej mesačnej správe.

Organizácia so sídlom v Paríži znížila zároveň svoju predpoveď dopytu po rope v 1. štvrťroku 2021 o 580-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne a výhľad na celý rok 2021 o 300-tisíc barelov/deň.

Ropná plošina Goliat začala v Barentsovom mori ťažiť ropu.
Neprehliadnite

Komodity sa vlani spamätávali z koronašoku. Zlatu sa darilo najviac

Ponuka a dopyt sú podľa nej tento rok na dobrej ceste k oživeniu a úsilie hlavných výrobcov vyvážiť trh znížením produkcie pomáha redukovať skladové zásoby ropy na celom svete.

Vzhľadom na očakávané zvýšenie dopytu v druhej polovici roka však bude podľa IEA „pravdepodobne potrebné dodať na trhy oveľa viac ropy".

Chladná zima v Ázii a v Európe spolu s disciplínou v oblasti dodávok zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov z aliancie OPEC+ zvýšili ceny ropy, uviedla IEA. V prípade ťažby z bridlíc v USA agentúra očakáva, že sa udrží na doterajšej úrovni.