Priemerné náklady na prípravu pizze Margherita sa v decembri zvýšili o takmer 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, uviedla agentúra Bloomberg. Táto hodnota výrazne prevyšuje minulomesačnú mieru inflácie, ktorú spôsobil prudký rast cien energií a potravín a siahala až do výšky 12,3 percent. Tento nárast len dokazuje, že aj po 75 miliardách eur (81,6 miliardy dolárov), ktoré vláda vynaložila na pomoc Talianom pri platení účtov za plyn a elektrinu, sa dá urobiť len veľmi málo, keďže ostatné ceny neustále stúpajú.

Analýzu typického neapolského jedla odhaľuje nový mesačný index pizze Margherita agentúry Bloomberg. Cieľom prieskumu je poskytnúť prehľad o šoku Talianov z výšky životných nákladov prostredníctvom hodnotenia zložiek prípravy jedného z najznámejších a najjednoduchších jedál v krajine.

Na základe údajov z talianskeho Národného štatistického úradu a ministerstva financií sleduje index rastúce ceny základných surovín - múky, paradajok, syra mozzarella a olivového oleja. Zahrnutá je aj spotreba elektrickej energie potrebná na prípravu pizze v domácej elektrickej rúre.

Náklady na prípravu domácej pizze sa zvýšili oveľa rýchlejšie ako náklady na polotovarovú verziu. Cena tejto položky sa vzrástla len o 9,9 percent. Dôvodom sú s najväčšou pravdepodobnosťou úspory z rozsahu.

Okrem energií sa za rovnaké obdobie najstrmšie v indexe zvýšila cena mozzarelly, takmer o 27 percent, a cena múky zdražela o necelých 22 percent. Tieto a ďalšie ingrediencie sú pomerne bežnými položkami v nákupnom košíku typickej domácnosti, aj keď nie každý si nájde čas na prípravu domácej pizze.

Hoci sa vedú diskusie o tom, ktoré prísady sa na pravú taliansku pizzu smú použiť, pizza Margherita a ešte jednoduchšia verzia bez mozzarelly, známa ako Marinara, sú talianmi najviac oceňované druhy. Každopádne však pizza Hawaii, kde je hlavou ingredienciou ananás, zastáva medzi Talianmi posledné miesto na rebríčku obľúbenosti.  

Ďalšie dôležité správy