Skupina veľkých svetových ekonomík G7 investuje v nasledujúcich piatich rokoch do infraštruktúry vo svete 600 miliárd dolárov. Dnes to na summite G7 v bavorskom alpskom zámku Elmau oznámil americký prezident Joe Biden.

Program nazvaný Partnerstvo pre svetovú infraštruktúru a investície (PGII) je vnímaný ako protiváha čínskemu megaprojektu označovanému ako Nový hodvábny chodník.

Spolu 600 miliárd dolárov

„Spojené štáty do roku 2027 mobilizujú do podpory infraštruktúry vo svete 200 miliárd dolárov,“ povedal Biden. „Krajiny G7 potom spoločne vyčlenia do roku 2027 celkom 600 miliárd dolárov,“ povedal.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poznamenala, že Európa do projektu vloží polovicu sumy.

Kľúčové investície

Investície do infraštruktúry sú podľa Bidena kľúčové, pretože moderné technológie vzdialenosti vo svete zmenšili a svet úzko prepojili. „Budeme podporovať rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny,“ povedal Biden.

Investície podľa Bidena nemožno vnímať ako akt dobročinnosti bohatých krajín voči chudobnejším, pretože z nich budú mať úžitok všetci. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že PGII je ďalším príkladom jednoty a odhodlanosti krajín G7.

Podmorské káble, malý modulárny reaktor...

Biden uviedol, že Spojené štáty podporia okrem iného solárny projekt v štyroch angolských regiónoch s objemom dvoch miliárd dolárov, čo krajine pomôže splniť jej klimatické záväzky.

Ďalšie peniaze získajú napríklad Pasteurov inštitút v Dakare pre zariadenia na výrobu vakcín, telekomunikačné prepojenie podmorskými káblami medzi juhovýchodnou Áziou a západnou Európou cez Afriku či štúdie pre možné prvé umiestnenie malého modulárneho reaktora v Rumunsku.

Nutné investovať do plynovej infraštruktúry

Taliansky premiér Mario Draghi vo vyhlásení zdôraznil, že v krátkodobom horizonte je vzhľadom na súčasnú situáciu nutné investovať do plynovej infraštruktúry vo svete. Zároveň uviedol, že v budúcnosti by malo byť možné tieto zariadenia využívať na dopravu vodíka, ktorý Európska únia považuje za budúci zdroj čistej energie.

Projekt Nové hodvábne chodníky, ktorý sa oficiálne nazýva Iniciatíva Pásu a cesty, Čína začala v roku 2013. Cieľom je posilniť vzájomný obchod a zvýšiť investície aj vplyv vo väčšine ázijských krajín, ale aj na ďalších kontinentoch. Mnoho európskych krajín a Spojené štáty projekt vnímajú ako nezdravé posilňovanie vplyvu čínskeho totalitného režimu a chcú ho vyvážiť.

Ďalšie dôležité správy

Britský premiér Boris Johnson (vpravo) sa zdraví s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Neprehliadnite

Johnson a Macron vidia príležitosť na zvrátenie priebehu vojny na Ukrajine