Zvíťazia zrejme opäť vládnuci sociálni demokrati, pravdepodobne ale s najhorším výsledkom za posledných niekoľko desiatok rokov.

Podľa serveru val.digital, ktorý uvádza priemer z prieskumov renomovaných inštitútov ako Sifo, Ipsos či YouGov, má Švédska sociálnodemokratická robotnícka strana podporu 24,1 percenta voličov, na druhom mieste sú s 19,9 percentami Švédski demokrati a tretia je Umiernená koaličná strana s 18 percentami hlasov.

Pre sociálnych demokratov premiéra Stefana Löfvena to znamená veľké sklamanie, pretože by si týmto výsledkom oproti minulým voľbám o takmer sedem percent pohoršili. Pri hlasovaní v roku 2014 totiž získali 31 percent hlasov.

Pravicovo populistická strana Švédski demokrati ťaží z nespokojnosti časti obyvateľov Švédska s migračnou politikou vlády. Do Švédska, ktoré má 9,5 milióna obyvateľov, v roku 2015 prišlo a požiadalo o azyl viac než 162-tisíc ľudí, čo bol z hľadiska Európy najväčší počet v pomere na jedného obyvateľa. Takmer tretina utečencov prišla zo Sýrie.

S migračnou vlnou sa v krajine zvýšilo napätie. Švédska vláda následne označila situáciu za neudržateľnú a sprísnila azylové podmienky, aby znížila počet utečencov mieriacich do krajiny. Strana Švédski demokrati, ktorá má neonacistické korene, presadzuje podstatne prísnejšie opatrenia.

Podľa augustových prieskumov verejnej mienky by sa do parlamentu dostala ešte Ľavicová strana, ktorá má podľa serveru val.digital podporu 9,9 percenta voličov, Strana stredu s 8,7 percentami, Zelení s 5,6 percentami, Liberáli s 5,5 percentami a Kresťanskodemokratická strana so 4,8 percentami.