Nedávna smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel v USA po zásahu polície, podnietila protesty aj vo viacerých nemeckých mestách. V pondelok vyšlo do ulíc Berlína približne 1 500 ľudí, napísala agentúra DPA.

Na berlínsku demonštráciu prišli aj rodiny s deťmi. Viacerí z účastníkov niesli plagáty s nápismi ako „Nemôžem dýchať, spravodlivosť pre Georgea Floyda" či „Byť čiernym nie je zločin".

Pred berlínskou Brandenburskou bránou sa zišlo približne 200 ľudí, ktorí sa odtiaľ vydali na pochod proti policajnému násiliu v USA. Ďalšie stovky ľudí protestovali pred miestnou americkou ambasádou.

JB 4 Spokane - Demonštrantke vyplachujú oči po zásahu slzotvorným plynom počas zrážok s príslušníkmi poriadkových síl v centre mesta Spokane, v americkom štáte Washington 31. mája 2020. Stovky ľudí protestovali v nedeľu aj v ďalších mestách v Spojených štátoch ako i v Spokane ako prejav solidarity s demonštráciami, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda policajtom v meste Minneapolis. FOTO TASR/AP

A demonstrator's eyes and face are rinsed in Spokane, Wash., Sunday, May 31, 2020, du
Neprehliadnite

Reportéri bez hraníc: Počas protestov v USA došlo k desiatkam útokov na novinárov

Zhruba 350 ľudí protestovalo ešte v sobotu večer proti policajnej brutalite aj v bavorskej metropole Mníchov, informovala v pondelok tamojšia polícia. Dodala, že až na jedno slovné napadnutie tamojšieho policajta sa demonštrácia zaobišla bez incidentov a mala pokojný priebeh.

Podporu protestom, ktoré Floydova smrť vyvolala naprieč USA, vyjadrili aj viacerí hráči nemeckej futbalovej Bundesligy počas víkendových zápasov. Weston McKennie z klubu Schalke mal napríklad na ramene pásku s nápisom „Spravodlivosť pre Georgea Floyda".

Afroameričan G. Floyd zomrel pred týždňom v meste Minneapolis v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilnosti.