Japonská centrálna banka ponechala v platnosti mimoriadne uvoľnenú menovú politiku, napriek tomu, že kurz jenu sa v dôsledku sprísňovania monetárnych politík v ďalších veľkých ekonomikách prudko oslabil. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.

Menová rada Bank of Japan (BOJ) rozhodla o ponechaní kľúčovej úrokovej sadzby na úrovni -0,10 percent. Banka bude zároveň pokračovať v nákupe potrebného objemu vládnych dlhopisov bez stanovenia horného limitu s cieľom udržať výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov okolo 0 percent.

Rozhodnutie BOJ prišlo krátko po oznámení americkej centrálnej banky Fed o zvýšení hlavnej úrokovej sadzby o ďalších 75 bázických bodov. V tomto rozsahu tak Fed zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu už tretíkrát po sebe. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá sa pohybuje blízko 40-ročného maxima. Inflácia sa síce v auguste spomalila z júlových 8,5 percenta na 8,3 percenta, analytici však očakávali jej spomalenie až na 8,1 percenta.

Japonská inflácia dosiahla v auguste 3 percentá. Zrýchlila sa tak dvanásty mesiac po sebe, pričom dosiahla najvyššiu úroveň od septembra 2014. V budúcom roku by sa však tempo rastu spotrebiteľských cien malo podľa analytikov spomaliť.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 archív Washington - Na archívnej snímke z 5. februára 2018 je pečať amerického Federálneho rezervného systému (Fed) vo Washingtone. Ázijské akciové trhy zaznamenali v utorok 24. marca 2020 rast, keď zareagovali najmä na nové opatrenia americkej centrálnej banky na podporu ekonomiky. Náladu na trhoch však podporil aj nákup aktív zo strany japonskej centrálnej banky, na čo hlavný index tokijskej burzy zaznamenal najvýraznejší rast za vyše štyroch rokov. FOTO TASR/AP

  
FILE - In this Feb. 5
Neprehliadnite

Americká centrálna banka opäť agresívne zvýšila kľúčový úrok